Haber Detayı
15 Ekim 2019 - Salı 11:46 Bu haber 104 kez okundu
 
AB ülkeleri Türkiye'ye silah satışına sınırlama getirdi
AB Ülkeleri Suriye harekatından dolayı Türkiye'ye silah satışını blok olarak ambargo uygulamak yerine sınırlandırma kararı aldı.
GÜNDEM Haberi


Fransa ve Almanya'nın silah satışını durdurma kararını müteakip İspanya'nın da bu doğrultuda hazır olduğunu belirtmesinin ardından Türkiye'nin en büyük silah satıcısı İtalya da Türkiye'ye silah ve cephane satışını durdurma kararını onaylayacağını söyledi.

Uzun süredir AB üyesi olmayı bekleyen Türkiye'ye Hollanda,Finlanda ve İsveç silah satışını durdurma kararı alsa da AB'nin ortak duruşu yasal bağlayıcı olan bir ambargo kararı alınmasının
önlenmesi yönündeydi.

Olası bir ambargo kararı AB'nin hasım olarak belirlediği ve silah satışını yasakladığı Venezuela ve Rusya ile aynı grupta olmasına yol açabilirdi. Diplomatlar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a duyulan kızgınlığa rağmen bakanların böyle bir karar almaya hazır olmadığını belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass gazetecilere yaptığı açıklamada "Bu savaşa destek olmak istemiyoruz ve bu savaşta kullanılacak silahların bizim silahlarımız olmasını istemiyoruz" dedi.

Bakanlar ayrıca Türkiye'nin Kıbrıs açıklarında petrol ve doğalgaz sondajına yönelik ekonomik yaptırımların hazırlanmasını her ne kadar detaylar daha sonraki aşamalarda belli olacak olsa
da onayladı.

Türkiye kanadı bu iki konuda AB'nin verdiği kararı "tanımadığını ve kınadığını" söyledi. Türkiye Dışişleri Bakanı yaptığı açıklamada "Bu adaletsiz ve yanlı tutumdan dolayı AB ile olan belli konulardaki ilişkilerimizi gözden geçireceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada Erdoğan'ın Suriye harekatının amaçlarını Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı telefon görüşmesinde anlattığını ve bu harekatın
bölgesel ve küresel barışa ve istikrara fayda sağlayacağını savunduğu söylendi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: AB, ülkeleri, Türkiye'ye, silah, satışına, sınırlama, getirdi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
İmanın efdali: nerede olursan ol, Allah’ın (CC) seninle olduğunu bilmendir.


Hz. Muhammed
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı