Haber Detayı
06 Eylül 2019 - Cuma 22:07 Bu haber 369 kez okundu
 
ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross Türkiye’de
81 yaşındaki ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un Türkiye ziyareti başladı. İstanbul’a bugün Atina üzerinden gelen Bakan Ross, akşam saatlerinde ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nda, onuruna verilecek resepsiyona katılacak. Yarın sabah ise Bakan Ross ve beraberindeki heyet, Türk ve ABD’li iş dünyasıyla görüşmelere başlayacak.
GÜNDEM Haberi


İKİLİ GÖRÜŞMELERDE BULUNACAK


Ardından Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Ross onuruna İstanbul’da bir yemek vermesi ve iki ülke iş dünyasının bu yemekte yer alması bekleniyor. Yemeğin akabinde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Yönetim Kurulu’na katılacak olan Ross, burada hem Türk hem de ABD tarafının hazırladığı yol haritası konusunda incelemelerde bulunacak ve iş dünyasıyla ikili görüşmelere devam edecek.

 
RUHSAR PEKCAN İLE GÖRÜŞECEK
 
İstanbul temasları sonrasında pazar günü İstanbul’daki tarihi ve turistik yerleri ziyaret edecek olan Ross, pazartesi günü de Ankara’ya giderek bir dizi görüşmelerde bulunacak. Ankara ziyaretinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile görüşmesi beklenen, Bakan Ross’un ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Külliye’de kabul edilmesi öngörülüyor.

İŞTE KRİTİK SEKTÖRLER
Bakan Ross’un ziyareti, geçen yıl ağustostan sonra iki ülke arasında gerilen ekonomik ilişkilerin tekrar ivmelenmesi açısından kritik önem taşıyor.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılmasının görüşmelerin ana maddesi olması öngörülürken, ABD tarafının özellikle tarımsal ürünlerin ithalatı, farmakoloji alanındaki uygulamalar, lojistik maliyetlerinin düşürülmesi, veri korumaya ilişkin düzenlemeler ve 5G alanında atılması gereken adımlar nedeniyle Amerikan şirketlerinin yaşadıkları zorluklar gibi konuları gündeme getirmesi bekleniyor.

ABD için Türkiye'de öne çıkan sektörlerin havacılık, enerji, sağlık ve tıbbi cihazlar, kimya ve finans olduğu belirtiliyor. Ayrıca Bakan Ross’un, Tercihli Ticaret Anlaşması da dahil olmak üzere bütün somut öneriler üzerinde duracağı düşünülüyor.

TİCARET SAVAŞLARI TÜRKİYE’YE YARAR MI?

TAİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “ABD tarafı bu ziyarete çok önem veriyor. Özellikle Çin'e uygulanacak gümrük vergilerinden oluşacak ithalat potansiyelini Türkiye'den yapılacak ihracatın karşılaması son derece olası.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ABD, Ticaret, Bakanı, Wilbur, Ross, Türkiye’de,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Değerli adam için şeref, hayattan çok daha ağır basar.


Shakespeare
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı