Haber Detayı
18 Ekim 2019 - Cuma 15:53 Bu haber 153 kez okundu
 
ABD-Türkiye anlaştı! Dolar sert düştü
Dolar Türkiye ve ABD'nin Suriye konusunda anlaşmasının ardından sert gerilerken, piyasalar Suriye konusundaki gelişmeleri izleyecek
EKONOMİ Haberi


Türkiye ve ABD arasında Suriye konusunda anlaşma kararı çıkmasının ardından iki ülke ilişkilerine yönelik riskin azalmasıyla dolar/TL 5.77'lere kadar gerilerken, piyasalar bundan sonra sahadaki gelişmeleri, Erdoğan-Putin görüşmesini ve gelecek haftaki PPK toplantısını izleyecek.

Dolar saat 14:02 itibariyle 5.7826 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.7547 lira, en yüksek 5,8301 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.4402 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1132 seviyesinde. Gram altın 276.2 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 14.58 seviyesinde.

Türkiye geçen hafta başlattığı operasyonda kurmayı amaçladığı güvenli bölgeden geri çekilmeleri için Suriyeli Kürt güçlere beş gün süre verilmesi konusunda ABD ile anlaşma sağladı. Türkiye anlaşma ile askeri operasyondaki ana hedefine ulaşırken, Trump ise anlaşmayı zafer olarak niteledi.

Operasyonun hedefleri arasında Suriye sınırından 30 kilometre içeri girip YPG'yi bu bölgeden çıkararak "güvenli bölge" kurmak bulunuyordu. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Washington'un SDG ile iletişimde olduğuna dikkat çekerek SDG'nin geri çekilmeye başladığını söyledi. Ancak SDG'nin ne yapacağı tam olarak netlik kazanmadı.

Öte yandan ABD'de Demokrat ve Cumhuriyet Partili milletvekilleri Türkiye'nin Suriye harekatında 5 günlük ateşkes ilan edilmesine rağmen daha ağır yaptırımlar getirmek istiyor.

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge, görüşme sonrası yapılan açıklamaların ardından piyasanın ana senaryosunun ABD ile nihai bir çözüme varıldığı ve kademeli olarak yaptırımların kaldırılıp ek yaptırım olmayacağı yönünde olduğunu söyleyerek, "Kısa vadede Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik en önemli risk unsurlarından biri ortadan kalktı. Dolayısıyla piyasada ciddi bir ralli var, dolar/TL güne 5.80'in altında başlıyor. Operasyon başladığında kur 5.75'ler civarında hareket ediyordu dolayısıyla bu seviyeler tekrar gündeme gelebilir. Ancak süreç tam bitti diyemeyiz, sahadan gelecek haberler, Rusya ile Suriye'nin tutumu ve Erdoğan'ın Putin ile 22 Ekim'de planlanan görüşmesi yakından takip edilecek" dedi ve şöyle devam etti:

"Öte yandan oynaklığın azaldığı bir ortamda TCMB’nin gelecek haftaki toplantısında faiz indirme ihtimali de tekrar arttı. Bu beklenti oldukça kurda 5.75’ler şu anda taban görünüyor, genel olarak 5.75-5.85 bandı önümüzdeki günlerde geçerli olabilir."

TL'deki havanın diğer varlıklara özellikle de borsaya yansımasını bekleyen Tözge, operasyon öncesi borsada 104,000 seviyelerinden başlayan düşüşün bugün önemli ölçüde geri alınacağını belirtti.

Londra swap piyasasında likidite koşullarında normalleşme beklediğini söyleyen Tözge, faizlerde dün başlayan çekilmenin bugün de devam etmesinin TCMB’den indirim beklentisinin azalması ve swap faizlerinin yükselmesiyle ciddi satış baskısı altında kalan kısa vadeli tahvillere de olumlu yansıyacağını söyledi.

Türk yetkililerin bazı yurtiçi bankalara Londra offshore para piyasasına likidite vermemeleri konusunda tavsiyede bulunmasının ardından Türk bankalarının sağladığı TL likiditesi azalmış ve swap piyasasında bir hafta vadeli TL faizi yükselmişti.

Tahvil/bono piyasasında ise getirilerde son aylarda belirginleşen düşüş eğilimi TL'deki değer kaybı ile birlikte yerini yükselişe bırakmıştı.

Gösterge 10 yıllık tahvilde Perşembe günü son işlemde 14.63 seviyesinde olan bileşik getiri, dün spot kapanışta ortalama 15.51, valörde son işlemde 15.44 seviyesindeydi. Gösterge 10 yıllık tahvil Mayıs'ta 21 seviyesindeydi.

Cuma günü bileşik getirinin spot kapanışta ortalama 14.99, valörde son işlemin 15.23 olduğu iki yıllık gösterge tahvil ise dün spot kapanışta 15.75, valörde son işlemde 15.66 seviyesindeydi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ABD-Türkiye, anlaştı!, Dolar, sert, düştü,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Sen gönlünü beslemeye bak..! Yücelere gidecek, şereflenecek odur."


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı