Haber Detayı
22 Aralık 2019 - Pazar 21:39 Bu haber 825 kez okundu
 
Akcan: Tarımda kötü plana bile razıyız
Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Savaş Akcan, Türkiye’nin ileriye dönük bir tarım politikasının olmadığını bildirdi. Mevcut tarım uygulamalarıyla bir yere varılamayacağını belirten Akcan, “Tarım iktidar ve muhalefetin elinde siyasete alet ediliyor. Tarımı siyasetten tamamen ayırıp Türkiye'nin ileriye dönük 100 yıllık tarımsal hedef ve politikaları belirlenmeli. En kötü planı bile ortaya koyabilsek, bugünkünden çok daha iyi olacaktır” dedi.
GÜNDEM Haberi


Tarım ve tohumculuk alanındaki gelişmeleri değerlendiren Başkan Akcan, göreve geldiğinden bu yana 4 ayrı tarım bakanı gördüğünü ve 4 ayrı tarım politikasına şahit olduğunu anlattı. Aşıyı ve gıdayı elinde tutanların dünyaya sahip olacaklarını ifade eden Savaş Akcan, “Gıda savaşlarının mermisi tohumdur. Bu tohum politikalarıyla bunları başarmak ne yazık ki mümkün değil” dedi. Akcan, en verimli tarım arazilerinin üzerine fabrikaların yapıldığını, imar izni verildiğini, bu yanlış politikaların cezasının 50-100 yıl sonra çok ağır şekilde ortaya çıkacağını belirtirken, “Sakarya'nın çok verimli tarlalarına fabrikalara bıraktık, şimdi geldik Çankırı'nın bozkırında tarım yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Akcan, Alman işçisinin sübvansiyonla 3.5 liraya aldığı mazotu Türk çiftçisinin 6.5-7 liraya kullandığını, girdi maliyetleri düşürülmeden tarımdan hiçbir şey beklenemeyeceğini ifade etti.

GDO'LU TOHUM GİREMEZ

Akcan, tohumculuk alanında halka yalan ve yanlış bilgilerin verildiğini belirtirken, Türkiye'ye GDO'lu tohumların giremeyeceğini, tohumda İsrail'e bağımlılığın ise söz konusu olmadığını söyledi. Akcan, milli tohumun önünün açılabilmesi için devlet desteğiyle yüzde 10'luk ekim şartı getirilmesini de önerirken, olası bir gıda savaşı durumunda eldeki milli tohumlarla açlık ve kıtlık yaşanmadan yüzde 100 yerli üretimin yapılabileceğini bildirdi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Akcan:, Tarımda, kötü, plana, bile, razıyız,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
İmana gel ki, elemden emin olasın. Kadere teslim ol ki selamette kalasın.


Bediüzzaman Said Nursi
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı