Haber Detayı
08 Şubat 2020 - Cumartesi 19:57 Bu haber 489 kez okundu
 
Akıncı'dan skandal açıklama: Türkiye'ye bağlılık korkunç
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, adada "acil federal çözüm" çağrısı yaptı. "Türkiye'ye ekonomik bağımlılığı azaltalım" diyen Akıncı, Türkiye yerine, Türkiye karşıtı Rum yönetiminin desteğini istedi. Türkiye'ye bağlılığın "korkunç" olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi


Akıncı, "federal çözüm yoksa, bölünmüşlük kalıcı olur" dedi.

Adil federal çözüm içeren bir anlaşmaya tez zamanda ulaşılmazsa, adadaki Türk ve Rum toplumlarının bölünmüşlüğü kalıcı hale gelebilir. Acele etmemiz lazım. Bunca yıldan sonra bir dönüm noktasına, belirleyici bir ana geldik

Akıncı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Ankara tarafından yutulabileceğini iddia etti.  Mustafa Akıncı, Türkiye karşısında,  Doğu Akdeniz'de tek taraflı adımlar atan ve Türiye'nin uluslararası hukuktan doğan haklarını gasp eden Rum yönetiminden destek istenebileceğini vurguladı.

KKTC'de 26 Nisan'da Cumhurbaşkanlığı seçimleri yenilenecek. Akıncı, seçimlerdeki rakibi ve KKTC Başbakanı Ersin Tatar'ı da hedef aldı. 

Güney'le uzlaşmayı reddeden ateşli Ankara yanlısı popülist, iki devletli çözümden yana, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve adanın dini-kültürel yapısını değiştirecek şekilde anakaradan gelen belirsiz sayıda yerleşimcinin güçlü desteğine sahip

Akıncı'nın medet umduğu bir diğer isim ise İngiltere Başbakanı Boris Johnson oldu. Johnson‘ın Ankara ile iyi ilişkilerini kullanarak Kıbrıs müzakerelerini yeniden canlandırması umuduğunu söyledi. 

Mustafa Akıncı,  2015'te Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı seçilmişti. Akıncı,  26 Nisan'da yapılacak Cumhubaşkanlığı seçimlerine ise yeniden adaylığını koydu. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Akıncı'dan, skandal, açıklama:, Türkiye'ye, bağlılık, korkunç,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Cennet için ibadet geçersizdir…


Hacı Bektaşı Veli
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı