Haber Detayı
23 Kasım 2019 - Cumartesi 05:09 Bu haber 990 kez okundu
 
Bakan Dönmez:334 ton altın rezervi tespit edildi
Enerji Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TBMM Plan Bütçe Komisyonunda bakanlığının 2020 bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı açıklamada ‘’Son yıllarda yapılan çalışmalar neticesinde 3,4 milyar ton kömür, 334 ton altın, 5 milyon ton kurşun-çinko, 4,2 milyon ton bakır, 1,6 milyar ton demir, 51 milyon ton krom, 1,3 milyar ton feldispat, ve 15 bin ton uranyum rezervi tespit edildi.’’ dedi.
EKONOMİ Haberi


Bakan Dönmez, KKTC açıklarında derin deniz gemileri Fatih ve Yavuz ile petrol-doğalgaz sondaj çalışmalarının devam ettiğini de belirterek ‘'Karpaz ve Güzelyurt bölgesi taranıyor, 5 kuyu açacağız ve varsa mutlaka bulacağız'' dedi ve şunları söyledi:

“SİSMİK ARAMALAR YÜRÜTÜYORUZ”

“Doğu Akdeniz havzası, önemli bir doğal gaz rezervine sahiptir. Buradaki arama faaliyetleri uluslararası hukuktan kaynaklı haklarımıza dayanmaktadır. KKTC halkının çıkarlarını da korumak adına sondaj faaliyetlerimiz kararlılıkla devam ettirilecektir. Sismik araştırma gemilerimiz Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis ile denizlerimizde detaylı sismik aramalar yürütüyoruz. Bugüne kadar, Doğu Akdeniz'de 37 bin km2 3 boyutlu sismik veri toplandı.

6 METRELİK DALGALAR

Doğu Akdeniz'de aktif olarak faaliyet gösteren 2 derin deniz sondaj gemimiz var. Fatih, sınıfındaki en yüksek teknolojiye sahip dünyanın ilk 5 gemisi arasındadır. 6 metre yükseklikteki dalga boyunda bile sabit kalarak operasyonlarını sürdürebilmektedir. Fatih sondaj gemimiz bugüne kadar 2 adet sondaj gerçekleştirmiş olup, üçüncü olarak KKTC açıklarında Magosa-1 kuyusu çalışmalarına başlamıştır. Yavuz ise Karpaz bölgesinde ilk sondajını tamamlamış olup, şu anda Güzelyurt-1 lokasyonunda ikinci sondajını yapıyor''

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bakan, Dönmez:334, ton, altın, rezervi, tespit, edildi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Çıkacağım merdivene sabırı merdiven yaparım.


Mevlana
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı