Haber Detayı
13 Kasım 2020 - Cuma 11:39 Bu haber 96 kez okundu
 
Bloomberg Economics: Türkiye 2050'de 10. Büyük
Bloomberg Economics'in değerlendirmesine göre ekonominin ağırlık merkezi batıdan doğuya kayarken Türkiye 2050 yılında en büyük ekonomiler arasında 10. sırada yer alabilir.
EKONOMİ Haberi


Bloomberg ekonomistleri Tom Orlik ve Bjorn Van Roye’un analizine göre, Çin ABD’yi tahtından ederek dünyadaki en büyük ekonomisi ve siyasi gücü olmaya hazırlanıyor. 2035 yılına kadar geçecek bu süreçte Çin’in yükselişi bir dönüşümün sadece görünen kısmı.

Ekonomistlerin 39 ülkenin verileri ile yaptıkları çalışmaya göre, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana süren istikrar sürecinin sonundayız. Ekonominin ağırlık merkezi batıdan doğuya kayıyor. Gelişmiş piyasalar ile gelişen piyasalar yer değiştirecek.

Çalışmaya göre, dünya nüfusunun yarısının yaşadığı Asya’da ekonomik büyüklük 2020 yılında dünya ekonomisini yüzde 35’ini oluştururken 2050 yılında dünya ekonomisinin yarısına ulaşacak.

“Dünyanın en büyük ekonomilerinden üçü Asya’daki gelişen piyasalardan olacak” diyen ekonomistler, Türkiye ekonomisinin de 2050 yılında en büyük onuncu ekonomi olacağını öngörüyorlar.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bloomberg, Economics:, Türkiye, 2050'de, 10., Büyük,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Özlü Sözler
İlim irfan mürşittir karanlıkları boğar. İnsanları cehalet, gaflet bunaltıp boğar…


Hacı Bektaşı Veli
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı