Haber Detayı
13 Temmuz 2020 - Pazartesi 14:35 Bu haber 117 kez okundu
 
Çavuşoğlu'ndan sert açıklama: Ermenistan aklını başına toplasın
Bakan Çavuşoğlu, "(Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki çatışma) Ermenistan aklını başına toplasın. Tüm imkanlarımızla Azerbaycan'ın yanındayız" açıklamasında bulundu.
GÜNDEM Haberi


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamasından satır başları şu şekilde:

Ermenistan haince bir saldırıda bulundu ve 4 tane kardeşimiz şehit oldu. Burada şunu görüyoruz Ermenistan özellikle yeni çatışma alanları oluşturmak istiyor. Siyasi çözüme bugüne kadar Ermenistan yanaşmadı. Bugüne kadar Ermenistan hiçbir çözüme yanaşmadı.

Ermenistan'ın yaptığı kabul edilemez, aklını başına toplasın. Azerbaycan yalnız değildir. Biz tüm imkanlarımızla Azerbaycan'ın yanındayız.

AYASOFYA ELEŞTİRİLERİNE SERT TEPKİ

(Ayasofya Camii ibadete açıldı) Türkiye'nin egemenlik hakkına müdahale edici yapılan yorumları şiddetle reddediyoruz. Buradaki tartışmalar yersiz. UNESCO'nun dünya miras listesi evet doğru ama geçmişte öyle değil miydi? Burasının dokusun bozulmamasını isteyenlerin tercihlerine saygı duyuyoruz. Burası yıllar önce cami olarak hizmete açıldığında hiç bozuldu mu, bozulmadı. Ecdadımızın bize bıraktığı mirası korumak zorundayız. UNESCO'nun bazı açıklamalarını gördük, hayretle karşıladık.

İç siyasette 'Atatürk'ün attığı imzayı değiştirdiler' konumuna götürmesinler. Önemli olan Atatürk'ün koyduğu hedeflere Türkiye'yi kim götürüyor budur.

YUNANİSTAN'IN SÖZ SÖYLEME HAKKI YOK

Başkentinde cami olmayan tek ülke Yunanistan. Batı Trakya Türklerinin yaşadığı zulmü görüyoruz. Yunanistan koronayı bahane ederek ezanları susturdu. Yunanistan'ın bu konuda söz söylemeye hakkı yok.

LİBYA'DA ATEŞKES NASIL SAĞLANACAK?

Şu anda bir ateşkes olsa bu Libya hükümetinin işine gelmez. Çünkü endişeleri var. Hafter samimi değil. Zaman kazanmaya çalıştığını düşünüyoruz. Tekrar saldırı hazırlığı içinde olduğu görülüyor. Hafter ve destekçilerinin siyasi bir haritası da yok. Dolayısıyla Libya'nın yol haritasını görmek istiyorum ondan sonra ateşkes olsun tavrı çok haklıdır.

(Libya bölünsün açıklamaları) Libya'da çıkarları olanların düşüncesi çok tehlikeli. Bölgede istikrar olmaz.

SİRTE'YE OPERASYON OLACAK MI?

Sirte'ye operasyon hazırlığı var ama şu anda masayı bekliyoruz. Temennimiz Hafter'in Sirte'yi boşaltması ve ateşkesin sağlanması.

"DOĞU AKDENİZ POLİTİKAMIZ SON DERECE NETTİR"

Türk milletinin yüzde 100 çıkarına olsa bile bazı meseleleri kabullenemeyen kişiler de var. Doğu Akdeniz politikamız son derece nettir. Biz çok büyük bir oyunu bozduk. Rum kesimin tek taraflı sondajları ve kıta sahanlığı ile ilgili anlaşmalar, Yunanistan'ın Mısır ve İsrail gibi ülkelerle müzakereleri sürdürmesi hepsi Türkiye'yi dışlamaya yönelikti.

"BİZİ DIŞLAMA ÇABALARINA KARŞI CEVABIMIZI SAHADA VE MASADA VERDİK"

Yunanistan sevilla haritası ile Türkiye'yi Ege ve Akdeniz'de Türkiye'yi hapsetmeye çalıştı. Yunanistan'ın Mısır ve İsrail'le bu konuda anlaşma imzalamaması aynı duruma düşme korkusu. Yunanistan bu tür yaklaşımlardan vazgeçsin, hakça paylaşıma yanaşsın. Böylece sorunların yüzde 80'i çözülmüş olur. Bizi dışlama çabalarına karşı cevabımızı sahada ve masada verdik.

AB'NİN SEYAHAT EDİLEBİLİR ÜLKELER LİSTESİ

Mesele siyasi, AB'nin listesi objektif kriterlerden uzak.

FRANSA'NIN LİBYA POLİTİKASI

Libya'da darbeciyi desteklediler, kaybetmeye başlayınca rasyonallikten uzaklaştılar.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Çavuşoğlu'ndan, sert, açıklama:, Ermenistan, aklını, başına, toplasın,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Nimete kavuşanların inkarından sakının.


Hz. Muhammed
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı