Haber Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 00:46 Bu haber 423 kez okundu
 
Çin aşısında etkinlik tartışması
Korona virüs aşısında zamanla ve bilim adamlarının birbirleriyle yarışı süreken, birçok şirket aşı ve ilaç konusunda pazardan en geniş payı alma çabasında. Çinli SinoVac’ın geliştirdiği ve Türkiye, Endonezya ve Brezilya’da denenen korona virüs aşısının etkililik oranına dair bir haber Brezilya merkezli UOL isimli internet sitesinde yayınlandı. İki farklı kaynağa dayandırılan haberde Çin’in korona virüs aşısının etkililik oranının yüzde 60’ın altında olduğu iddia edildi.
GÜNDEM Haberi


DENEY MERKEZİ HENÜZ AÇIKLAMADI

Sinovac ile aşı denemeleri ve üretimi konularında işbirliği yapan Butantan biyomedikal merkezi haberi “tamamen spekülatif” olarak niteleyerek yalanladı. Butantan deneylerin sonuçlarını Türkiye saati ile 18:45’te açıklayacak.

Sağlık uzmanları ve yetkililer ise geçen hafta açıklanan resmi deneme sonuçlarını eksik olarak niteleyerek eleştirmişlerdi.

Butantan Biyomedikal Merkezi’nin başkanı Dimas Covas devam eden çalışmaların geçen hafta açıklanan “klinik etkinliğe” ek olarak “genel etkinlik” oranını da göstereceğini söyledi.

Brezilyalı araştırmacılar geçen hafta aşının korona virüsnün hafif seyreden vakalarına karşı 78 etkinlik gösterdiğini ve ağır vakaların tamamını önlediğini açıklamışlardı. Ancak bağımsız uzmanlar CoronaVac isimli aşının üçüncü faz deney sonuçlarının daha şeffaf bir şekilde açıklanması çağrısında bulunmuşlardı.

ENDONEZYA YÜZDE 65 DEMİŞTİ

Endonezya dün ilk verilere göre aşının 65 etkinlik gösterdiğini açıklayarak acil durumlarda kullanımına onay vermişti.

UOL haberinde Butantan’ın bugün açıklamaya hazırlandığı etkinlik oranının 50 ile 60 arasında olduğunu bildirdi. Bu rakamlar sağlık kurumlarının belirlediği seviyenin üstünde olsa da geçtiğimiz hafta açıklanan rakamların oldukça altında.

Türkiye’de yapılan deneylerde aşının 91.25 etkinlikte olduğu açıklanmıştı.

“BU SONUÇLAR ENDİŞEYE YOL AÇIYOR”

Hem Sinovac’ın aşısı hem de Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca’nın ortak geliştirdiği aşı Brezilya’da acil kullanım onayı bekliyor. Salgının başından bu yana Brezilya’da 200,000’den fazla insan korona virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Brezilya, ABD’nin ardından korona virüs nedeniyle en çok insanın hayatını kaybettiği ikinci ülke.

Reuters’ın haberinde, CoronaVac aşısının dünyanın farklı yerlerinde yaptığı deneylerden gelen tam olmayan verilerin Çinli şirketler tarafından geliştirilen aşıların yetkili kurumlar tarafından ABD ve Avrupa’da üretilen aşılar kadar detaylı incelenmediğine yönelik endişelere yol açtığı belirtildi.

Covas, Pazartesi günü UOL’de yer alan röportajında Butantan’ın verileri düzenleyici kurumu Anvisa’ya aktarmaya öncelik verdiğini aynı zamanda kendilerinin de sonuçları analiz ettiğini açıkladı.

Anvisa’nın Cumartesi günü yaptığı açıklamada Butantan’ın aşının acil durumlarda kullanımı için yaptığı başvuruda çalışmanın analizi için gerekli deneklerin yaşı, cinsiyeti ve başka hastalıklarının olup olmadığı gibi bilgilerin yer almadığı ifade edilmişti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Çin, aşısında, etkinlik, tartışması,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Özlü Sözler
Nankör bir evlada sahip olmak, yılan dişinden daha acı verir.


Shakespeare
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı