Haber Detayı
22 Ekim 2019 - Salı 16:21 Bu haber 418 kez okundu
 
Dolar düşüş kaydediyor
Dolar/TL jeopolitik gelişmeler ve TCMB'nin yüksek bir faiz indirimi yapabileceğine dair fiyatlamalarla baskı altında kalmayı sürdürürken; piyasalar Suriye'de bugün sona erecek 5 günlük sürenin ardından yaşanacakları ve Rusya ile görüşmeyi takip edecek.
EKONOMİ Haberi


Dolar saat 15:02 itibariyle 5.8327 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.8264 lira, en yüksek 5,8647 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.4987 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1138 seviyesinde. Gram altın 278.9 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 14.16 seviyesinde.

Türkiye geçen hafta başlattığı operasyonda kurmayı amaçladığı güvenli bölgeden geri çekilmeleri için Suriyeli Kürt güçlere beş gün süre verilmesi konusunda ABD ile anlaşma sağlamıştı. Türkiye anlaşma ile askeri operasyondaki ana hedefine ulaşırken, Trump ise anlaşmayı zafer olarak nitelendirmişti.

İlgili süre bugün TSİ yaklaşık 2200'da sona eriyor. Piyasalar sürenin sona ermesinin ardından batılı ülkelerin eleştirdiği operasyonun devam edip etmeyeceğini izliyorlar.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daveti üzerine, bugün Rusya'ya günübirlik bir ziyarette bulunacak.

Erdoğan Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD'nin verdiği sözlerin eksiksiz yerine getirilmemesi halinde Suriye'nin kuzeyindeki harekatın kaldığı yerden devam edeceğini belirtmiş; Putin ile Salı günü yapacağı görüşmenin önemine dikkat çekmiş ve güvenli bölgede ne yapacaklarını konuşacaklarını söylemişti.

Türkiye ve ABD arasında Suriye konusunda anlaşma kararının ardından iki ülke ilişkilerine yönelik riskin azalmasıyla TL varlıklar son günlerdeki kayıplarının önemli bölümünü toparlamıştı. Bu hafta Hazine ihalelerini, Erdoğan-Putin görüşmesini ve TCMB ve ECB faiz kararını izleyen dolar/TL toparlanmanın ardından yeniden yönünü yukarı çevirdi.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Piyasalarda jeopolitik endişelerin devam ettiğini söyleyebiliriz. Çatışmasızlık döneminin bugün 2200 itibarıyla sonuna gelindi. Ardından ne olacağını tam olarak kestiremiyoruz. Bugünkü Rusya ziyareti de benzer şekilde önemli. Suriye'de ABD ile anlaşmanın Şam yönetimi ve Rusya tarafından da yorumlanmasını izleyeceğiz" dedi ve ekledi:

"Tüm bunların yanı sıra TCMB'den artık 100 baz puanın altında bir indirim beklenmiyor. Hatta tahminler 200 baz puana kadar ulaşıyor. Halkbank konusunda devam eden endişeler de piyasada baskı unsuru yaratıyor. Tüm bu gelişmeler nedeniyle TL'deki iyimserlik azaldı diyebiliriz.

" TCMB'nin 200 baz puana yakın bir indirim yapabilmesinin mümkün olduğunu belirten bir başka bankanın döviz masası işlemcisi ise, "TCMB'den beklenen karar nedeniyle TL'de yeni bir baskı oluştu. Şartlar TCMB'nin 200 baz puana ulaşan Faiz indirimi yapabileceğini gösteriyor. Bu da TL'yi yeni bir satış baskısı altında bırakıyor" demişti.

Geçen hafta başlayan harekat sonrasında TL'deki volatilitenin artmasıyla 24 Ekim'deki PPK toplantısı beklentisi hiç indirim yapılamayacağı yönünde fiyatlamaya evrilmişti.

Analistler son gelişmelerin ardından oluşan olumlu havanın ve bu havanın toplantıya kadar devam etmesinin ise yeniden 150-200 baz puana varabilecek bir indirimin önünü açabileceğini belirtiyor.

Reuters'in TCMB faiz kararına ilişkin ekonomist tahminlerinden oluşan anketi de bugün yayımlanacak. Geçtiğimiz ay boyunca 5.65-5.75 bandında sakin bir seyir izleyen, Suriye gerilimi ile 5.93 seviyesine kadar yükselen dolar/TL geçen hafta yeniden 5.7580'e kadar geriledi. Cuma gününü 5.80'e yakın tamamlayan dolar/TL dün ise yeniden 5.85'li seviyelere yükseldi.

İşlemciler ayrıca bu hafta TCMB ile aynı gün ECB'nin faiz kararının da yakından izleneceğine dikkat çekiyorlar.

Bankacılar kurda jeopolitik endişelerin daha da azaldığından emin olunana ve PPK tamamlana kadar 5.75 altında kalıcı seyrin kolay olmayabileceğine de dikkat çekiyorlar. Öte yandan bankacılar kurun yeniden 6 seviyesine yaklaşmasını da beklenmedik yeni bir gelişme olmadan mümkün görmediklerini de belirtiyorlar.

HAZİNE İHALELERİ TAKİP EDİLİYOR

Tahvil/bono piyasasında ise getirilerde son aylarda belirginleşen düşüş eğilimi jeopolitik endişelerle yerini yükselişe bırakmıştı. TL varlıklarda geçen hafta yaşanan olumlu fiyatlama tahvil faizlerine de olumlu yansıdı ve iki yıllık tahvilde 100 baz puanın üzerinde düşüş yaşandı.

Gösterge 10 yıllık tahvilde Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik getiri 14.45, valörde son işlem 14.43 seviyesindeydi. Gösterge 10 yıllık tahvil Mayıs'ta 21 seviyesindeydi. Dün spot kapanış 14.47 seviyesinden gerçekleşti.

İki yıllık gösterge tahvilde ise Cuma günü ise spot kapanışta bileşik getiri ortalamada 14.77, valörde son işlemde 14.29 seviyesindeydi. Dün spot kapanışta ortalama bileşik getiri 14.26 oldu.

Hazine dün iki yıllık yeni gösterge tahvil olması beklenen 6 ayda bir 6.9 kupon ödemeli sabit kuponlu tahvilin ve 3 ay vadeli kuponsuz tahvilin ilk ihraçlarını gerçekleştirdi. Hazine Ekim ayında 7.6 milyar TL'lik iç borç servisine karşılık 5.8 milyar TL'si piyasadan toplam 7.3 milyar TL'lik iç borçlanma programlıyor. Hazine'nin artan borçlanma maliyetinin borç stokuna etkisini azaltmak adına uzun vadeli sabit faizli tahvil ihraç etmeme eğilimi yaklaşık 1.5 yıldır devam ediyor.

Hazine'nin Ekim ayı iç borçlanma programı kapsamında dün gerçekleştirdiği 3 ay vadeli kuponsuz bononun ilk ihracında ortalama bileşik getiri 14, 2 yıl vadeli sabit kuponlu tahvillerde 14.47 oldu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Dolar, düşüş, kaydediyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Kırk küpü yerden göğe dizseler, ortadan birini çekeler, var sen seyreyle gümbürtüyü…


Yunus Emre
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı