Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 12:43 Bu haber 237 kez okundu
 
Dolar sert yükselişin ardından düşüş kaydediyor
Jeopolitik gelişmeler ve Trump'ın ekonomiyi yok etme tehdidinin ardından hızla yükselerek 5.85'i test eden dolar, yeni günde sert yükselişin ardından gevşedi
EKONOMİ Haberi


Dolar/TL, Türkiye'nin Suriye'de gerçekleştireceği operasyonun bölgede jeopolitik endişeleri tetiklemesi ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'yi ekonomisini yok etmekle tehdit etmesinin ardından sert yükselişle 5 haftanın zirvesinde.

Dolar saat 11:34 itibariyle 5.8186 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.7910 lira, en yüksek 5.8472 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.3951 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.0987 seviyesinde. Gram altın 280.2 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 13.86 seviyesinde.

Piyasalar ilk gelişmelerin ardından operasyon sürecinin nasıl ilerleyeceğine ve ikili ilişkilere etkisine yönelik gelişmeleri ve siyasilerin olası açıklamalarını takip ediyor. ABD ve Türkiye liderlerinin telefon görüşmesi öncesi 5.70'in hemen altında işlem gören dolar/TL bu sabah 5.8465 ile 30 Ağustos'tan beri en yüksek seviyede. TL'de benzer para birimlerine göre negatif ayrışma da görülüyor.

Trump, Türkiye'ye Suriye'ye operasyon yapma konusunda yeşil ışık yakmış olsa da, planlanan saldırının çok abartılması durumunda NATO müttefiki Türkiye'yi ekonomisini yok etmekle tehdit etti.

Trump dün tweetinde, "Daha önce de belirttiğimi yenilemem gerekirse, Eğer Türkiye benim üstün ve eşsiz bilgeliğimle sınırı aşmak olarak nitelendirdiğim bir şey yaparsa Türkiye ekonomisini (daha önce de yaptığım gibi!) ortadan kaldıracağım" dedi.

ABD Kuzeydoğu Suriye'den güçlerini çekmeye başlayarak Türkiye'nin uzun bir süredir Washington'un müttefiki olan Kürt güçlere saldırısının önünü açarken, Trump "sonu gelmez savaşlardan" çekilme zamanının geldiğini söyledi.

ABD'nin bölgeden çekilmesi uzun süreli müttefikleri olan Kürtlerin önderliğindeki grupları operasyon hazırlığında olan ve bu grupları terörist olarak adlandıran Türkiye'ye karşı savunmasız bırakıyor.

Türkiye ise güvenli bir bölge oluşturularak sınırlarında bir terör koridoru oluşturulmasına izin verilmemesi ve daha sonra mültecilerin yerleştirilmesi için bir süredir planladığı operasyona ilişkin hazırlıklarını tamamladığını belirtiyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Planlanan Suriye operasyonu öncekilere bakınca çok daha kapsamlı bir bölgeye işaret ediyor. Bu belki aylarca sürebilecek bir askeri hareketlilik anlamına geliyor. En önemli sorulardan biri sahada çatışma olacak mı? Ve sürenin uzunluğuna bakınca belki ilk günlerde değil ancak bunun kaçınılmaz olacağı da düşünülüyor. Bu piyasada önemli bir endişe" dedi ve ekledi:

"Bunun ötesinde Trump'ın ekonomik yaptırım tehdidi ise piyasadaki endişeleri artıran bir diğer faktör. ABD'nin çekileceğini açıklaması ile birlikte yapılan bir söylem olduğunu düşünüyoruz. Yaptırıma eylem olarak şahit olacaksak piyasa fiyatlaması çok sınırlı kalmış diyebiliriz, bu da piyasa fiyatlamasının söylemlere göre şekilleneceğini gösteriyor.. Dolar/TL'de 5.80'in üzerinde kapanışlar önemli bir eşiğin aşıldığını da gösteriyor. Bu seviyelerde kalıcılık yukarı yönlü hareketleri hızlandırabilir"

Bankacı ay sonunda gerçekleşecek Merkez faiz kararına ilişkin swap fiyatlamalarının 2 günde 25 baz puan civarı azaldığına da dikkat çekti ve TL'nin değer kaybına devam etmesi halinde beklentilerin daha az aşağı çekilebileceğini söyledi. TCMB faiz indirimlerinde önemli bir gösterge haline gelen swap piyasasında enflasyon verisi öncesi 100-150 baz puan, veri sonrası ise 200 baz puan indirimi de içerecek şekilde fiyatlama gerçekleşmişti.

Kur Eylül ayı başından bu haftaya kadar genel olarak 5.60-5.75 bandında seyretti. Bankacılar bu bandın kırılması için yurtdışı piyasalarda risk iştahında ciddi bir bozulma veya içeride olumsuz bir haber akışı olması gerektiğini belirtiyordu.

Artan jeopolitik endişeler yükselişi tetikleyen sebep oldu. Lokallerin döviz talebi de kuvvetli seyretmeye devam ediyor. TCMB güncel verilerine göre yurtiçi yerleşiklerin yabancı para mevduatları 27 Eylül haftasında da yükselişini sürdürerek yaklaşık 1 milyar dolar artışla 193.7 milyar dolar ile tarihi zirveye geldi.

Tahvil/bono piyasasında ise getirilerde düşüş eğiliminin son aylarda belirginleşmişti. Ancak artan jeopolitik endişeler faizlerdeki düşüşü sınırladı. Hazine'nin borçlanma maliyetlerindeki artışın uzun vadede etkisini sınırlamak adına yaklaşık 1.5 yıldır ihraç etmediği gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik getirisi Mayıs ayında 21 idi.

Gösterge 10 yıllık tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik getiri 13.87 oldu. İki yıllık gösterge tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik getiri 13.69, valörde son işlem 13.68 oldu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Dolar, sert, yükselişin, ardından, düşüş, kaydediyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Bir köy muhtarsız olmaz.Bir iğne ustasız olmaz,sahipsiz olamaz. Bir harf kâtipsiz olamaz, biliyorsun.Nasıl oluyor ki; nihayet derecede muntazam şu Kâinat Hakim’siz olur ?


BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı