Haber Detayı
04 Ekim 2019 - Cuma 09:44 Bu haber 819 kez okundu
 
Dolar ve euro yüksek faiz beklentisine girdi
Yıllık enflasyon rakamlarının tek haneye gerilemiş Merkez Bankası’nın daha yüksek oranda faiz indirimine gideceği beklentisini oluşturdu, bu da dövizdeki düşüşü engelledi.
EKONOMİ Haberi


 

Dalgalı bir haftayı geride bırakan piyasalar dün gelen enflasyon rakamlarıyla umutlandı. Enflasyonun Eylül'de beklentilerin altında kalması ardından dün dalgalanan dolar/TL bu sabah 5.70 civarında hareket ediyor. 

Enflasyonun Eylül'de tahminlerin altında kalması ardından veri öncesi 5.68 seviyesinde olan dolar/TL ilk tepki olarak 5.6705'e kadar geriledi. Ancak verinin TCMB'nin Ekim'de beklentilerin üzerine faiz indirimi yapabileceği endişesi oluşturmasıyla yönünü yukarı çeviren dolar/TL kademeli olarak 5.71'e kadar yükseldi. Dün 5.6935 seviyesinden kapanan dolar/TL bu sabah saat 0904'te 5.6955/5.7025 seviyesinde bulunuyor.

MERKEZ BANKASI NE KADAR FAİZ İNDİRİCEK?

Yıllık enflasyon baz etkisiyle 5 puanın üzerinde gerileyerek Temmuz 2017'den beri ilk kez tek haneye gelirken ekonomistler, Merkez Bankası'ndan yavaşlayan hızda faiz indiriminin devamı bekliyorlar.
Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Eylül'de aylık 0.99 ile 1.3 olan beklentilerin altında artış gösterdi. Geçen yılın aynı döneminde TL'deki değer kaybı sonrası enflasyonda yaşanan aylık 6 yükselişin oluşturduğu baz etkisiyle yıllık enflasyon Ağustos'taki 15.01'den 5 puanın üzerinde gerileyerek 9.26'ya düştü.

Öte yandan bankacılar ise piyasada Ekim'de 100-150 baz puanlık indirim beklentisi olduğunu, verinin ardından ise swap piyasasında 200 baz puan ve üzeri indirim fiyatlamalarının gözlendiğini belirtti. Bu nedenle her ne kadar beklenti altında gelen enflasyon TL için pozitif olsa da bankacılara göre bu endişe TL'nin prim yapmasını engelleyici bir unsur. Kur Eylül başından beri genel olarak 5.60-5.75 bandında seyrediyor.

TARIM DIŞI İSTİHDAM BEKLENİYOR

Bu arada başta tarım dışı istihdam olmak üzere ABD verileri ve dış piyasalardaki gelişmeler izlenecek. Piyasalarda genel ise hava Fed'in faiz indirimine gidip gitmeyeceğini belirlemede etken olabilecek ABD tarım dışı istihdam verisinin açıklanmasından önce temkinli olma yönünde.
Dolar, ABD'de beklentilerin altında açıklanan ISM hizmetler endeksinin, ABD'nin Çin ve diğer ülkelerle ticaret anlaşmazlığı baskısının ABD ekonomisinin geneline yayılabileceği ve ülkeyi resesyona sürükleyebileceği endişelerini artırmasının ardından geriledi.

PİYASALARIN BİR GÖZÜ DE SURİYE’DE

Bankacılar bu bandın kırılması için yurtdışı piyasalarda risk iştahında ciddi bir bozulma veya içeride olumsuz bir haber akışı olması gerektiğini belirtiyor.
Piyasalar Suriye kaynaklı jeopolitik gelişmeler ve ABD ile ilişkilerdeki gelişmeleri
izliyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD Savunma Bakanı Mark Esper dün akşam, Suriye sınırında ABD ile devam eden "güvenli bölge" tesisine yönelik çalışmalara ilişkin telefon görüşmesi yaptı.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Dolar, ve, euro, yüksek, faiz, beklentisine, girdi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Bilginin mürekkebi, şehidin kanından kutsaldır


Hz. Muhammed
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı