Haber Detayı
29 Ocak 2020 - Çarşamba 07:58 Bu haber 832 kez okundu
 
Donald Trump 'Yüzyılın Anlaşması'nı açıkladı
ABD Başkanı Donald Trump, "Yüzyılın Anlaşması" olarak nitelendirdiği Orta Doğu Planı'nı açıklıyor. Trump, 4 yıl boyunca Filistin'in İsrail ile müzakere edebileceğini belirterek, Kudüs'ün İsrail'in bölünmemiş başkenti olmaya devam edeceğini açıkladı.
GÜNDEM Haberi


Donald Trump, Orta Doğu Planı’yla ilgili şu ifadeleri kullandı:

* Her iki taraf da barışı istiyor ve İsrail barışı gerçekten çok istiyor. Gelecekte, Filistin devleti olacak bir toprak da yaratacağız ve burada terörizmi katı bir şekilde reddedecek olan bir Filistin devletinden bahsediyoruz.

* Burada Kudüs, bölünmeden İsrail´in başkenti olacak. Ama bu çok büyük bir şey değil çünkü ben zaten bunu sizin için yaptım. Bu şekilde kalacak. Benim vizyonuma göre İsrail için çizdiğimiz bu sınırı ABD resmi olarak tanıyacak. İki devletli geçiş sürecinde ne olursa olsun İsrail devletinin güvenliği hiçbir şekilde tehlikeye düşmeyecek.

* Gece kulüplerine otobüslere yönelik saldırılar bir daha geri gelmeyecek. Ben İsrail için çok şey yaptım. ABD büyükelçiliğini Kudüs´e taşıdım. Golan Tepeleri´nin İsrail´e ait olduğunu tanıdım.

“FİLİSTİN’İN BAĞIMSIZ BİR ÜLKEYE SAHİP OLMA ŞANSI OLACAK”

İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilmenin ABD için en önemli şeylerden birisi olduğunu belirten Trump, sözlerini şöyle sürdürdü:

* Belki de en önemlisi, İran ile yapılan bu korkunç nükleer anlaşmadan ABD´nin çıkmasını sağladım. Dürüst olmak gerekirse belki de en önemlisi buydu. Filistinliler için de çok şey yapmam gerekiyor. Aksi halde adaletsiz olur.

Filistinliler için de bağımsız bir ülkeye sahip olma şansı olacak. Bu harita ile başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin olacak. Yıllarca Filistin halkına verilen sözler tutulmadı ve bunu hayal kırıklığını yaşadıklarını biliyorum. Bunları bir kenara bırakmalılar. Bizim ortaya koyduğumuz plan onların topraklarını iki katına çıkacak. Başkentlerinde bir ABD büyükelçiliği kurulacak.

“50 MİLYAR DOLAR DESTEK SAĞLANACAK”

Söz konusu plan kapsamında, Filistin halkının kendi ayakları üzerinde duracağını ve gelirinin ikiye, üçe katlayacağını iddia eden Trump, şu ifadeleri kullandı:

* İsrail, Ürdün Kralı ile birlikte çalışarak bölgedeki kutsal mabetlerin güvenliği sağlama konusunda iş birliği yapacaklar. 50 milyar dolarlık bir destekle birlikte yeni kurulacak Filistin devletinin ekonomisi tesis edilecek. Bir milyon Filistinli için iş imkanı sağlanacak.

* Filistin halkının geliri ikiye üçe katlanacak. Bizim vizyonumuz artık Filistinlilerin yardım ile yaşamalarını sağlayan döngüden onları kurtarmak. Kendi ayakları üzerinde durmalarını destekleyeceğiz.

* Hamas’ın, İslami Cihat örgütünün kötü faaliyetlerini yasaklayacak kanunlar olacak ve finansal olarak terörün hiçbir şekilde destek almamasını sağlayacağız.

“İRAN REJİMİ ZAYIFLADI”

Donald Trump, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani´nin öldürülmesinin ardından İran rejiminin gücünün zayıfladığına belirterek, “İran rejimi izole oldu ve zayıfladı. Kasım Süleymani öldürüldü. Hizbullah´ın lideriyle beraberlerdi ve iyi bir şey yapma niyetinde değillerdi. İran, oradaki İsrail düşmanlığını hep kullandı. Kendi yetersizliklerini örtmek için hep İsrail düşmanlığını kulandı. İsrail ile hep savaş halinde olmaları gerektiğini söylediler” dedi.

TRUMP’TAN İSRAİL TWEETİ

Açıklamanın ardından ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabı üzerinden İsrail haritası paylaştı. Paylaşımını hem İbranice hem de İngilizce olarak yapan Trump, “Ben her zaman İsrail Devleti ve Yahudi halkının yanında olacağım. Onların güvenlikleri ve tarihi anavatanlarında yaşama haklarını şiddetle destekliyorum. Barış zamanı!” ifadesini kullandı.

תמיד אעמוד לצד מדינת ישראל והעם היהודי. אני תומך בחוזקה בבטיחותם ובטחונם ובזכותם לחיות במולדתם ההיסטורית. הגיע הזמן לשלום!

View image on Twitter
 

I will always stand with the State of Israel and the Jewish people. I strongly support their safety and security and their right to live within their historical homeland. It's time for peace!

View image on Twitter
 
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Donald, Trump, 'Yüzyılın, Anlaşması'nı, açıkladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !


Mevlana
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı