Haber Detayı
03 Ekim 2019 - Perşembe 08:36 Bu haber 440 kez okundu
 
DTÖ'nün desteğini alan ABD, AB'ye ek tarifeleri açıkladı
DTÖ'nün Airbus'a AB'nin sübvansiyon desteği nedeniyle ABD'nin ek gümrük vergisi talebini onaylamasının ardından Washington'dan açıklama geldi. AB'den uçak ithalatına yüzde 10, diğer ürünlere yüzde 25 ek gümrük vergisi getirilecek
DÜNYA Haberi


ABD, AB'den uçak ithalatına yüzde 10 ve diğer mallara yüzde 25 gümrük tarifesi getirecek. 

ABD Ticaret Temsilcisi'nin Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, Dünya Ticaret Örgütü'nun AB'nin Airbus'a verdiği sübvansiyonlar karşısında ABD'nin misilleme hakkı olduğu kararı sonrasında, AB'den uçak itnalatına yüzde 10 ve diğer endüstriyel, tarımsal ürünlerin ithalatına ise yüzde 25 gümrük tarifesi getirilecek.
ABD'nin yüzde 25 tarife uygulamayı planladığı AB ürünleri arasında Fransız şarabı, İskoç ve İrlanda viskileri, Avrupa genelinden peynir çeşitleri var.
Uçaklara uygulanacak gümrük tarifesi, uçak parçalarına uygulanmayacak.

Ticaret Temsilcisi'nin Ofisi'nden yetkilinin verdiği bilgiye göre AB mallarına tarifeler 18 Ekim'de yürürlüğe girecek. Yetkili, ne kadar bir AB malının ABD'nin tarifeleri ile karşı karşıya kalacağı
konusunda bilgi vermedi.
DTÖ, ABD'nin 7,5 milyar dolar tutarında Avrupa Birliği malına tarife uygulayabileceğine karar vermişti.
Britanya ise yaptığı açıklamada, ABD'nin tarifelere başvurmasının Britanya, AB veya ABD ekonomilerinin çıkarına olmayacağını vurguladı ve Airbus ile Boeing arasındaki anlaşmazlığın müzakere yoluyla çözülmesi için ABD ve AB ile yakın çalışma içinde olunduğunu vurguladı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DTÖ'nün, desteğini, alan, ABD,, AB'ye, ek, tarifeleri, açıkladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
"Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez."


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı