Haber Detayı
06 Ocak 2021 - Çarşamba 13:21 Bu haber 282 kez okundu
 
Ekonomistlerden Bitcoin, enflasyon ve Fenerbahçe öngörüsü
2021 yılının ilk haftasını geride bırakırken, bizi neler bekliyor? Ekonomistler, bu yıla ilişkin tahminlerini rakamlar vererek açıkladı. "2021 yılında bizi neler bekliyor?" başlıklı toplantıda bir araya gelen üç ünlü ekonomist 2021 yılında küresel ve Türkiye ekonomisine yönelik beklentilerini açıkladı. Altınbaş Üniversitesi'nin geleneksel Çarşamba Buluşmaları kapsamında düzenlenen toplantıda, Prof. Dr. Emre Alkin, Prof. Dr. Işın Çelebi ve Dr. Mahfi Eğilmez'in yeni yıla ilişkin öngörüleri şu şekilde:
EKONOMİ Haberi


TÜRKİYE YÜZDE 4 BÜYÜR

2021 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 4 büyümesini beklediğini belirten Prof. Dr. Emre Alkin, “Enflasyonun çift hanede, yüzde 10-12 arasında kalacağını öngörüyorum. Bütçe açığının milli gelire oranının ise yüzde 4.5 olacağını öngörüyorum. Cari açığın milli gelire oranının da yüzde 3.5-4.5 arasında kalmaya devam edeceğini tahmin ediyorum.” dedi.

Prof. Dr. Emre Alkin, birçok kişinin pandemiyi dünyanın sonu olarak adlandırdığını ama böyle olmadığının görüldüğünü de kaydederek, “Geçmişte tarihin sonu olarak adlandırılan pek çok şey var. Ama hiçbir şey bitmemiş, her şey kaldığı yerden devam etmiş. Dünya tarihine baktığımızda bunu görüyoruz.” dedi.

BİTCOİN'DE HEDEF 50 BİN DOLAR 

2021 yılında pandeminin hızının çok yavaşlayacağını tahmin ettiğini belirten Prof. Dr. Işın Çelebi ise, “Bitcoin’in fiyatı 50 bin doların üzerine çıkacak. Amerika’daki Amazon.com’un piyasa değeri Apple’ı geçecek.” dedi.

Prof. Dr Çelebi, aşılamanın yavaş uygulanması karşısında krizin sürmesi, ABD yeni yönetiminin projelerinin başarılı olamaması ve AB yönetiminde Merkel sonrası belirsizliğin ortaya çıkmasını ise 2021’in önemli riskleri arasında saydı.

Dünya genelinde küresel borç tutarının 15 trilyon dolara çıktığına dikkat çeken Prof. Dr. Çelebi, Borcun yönetilebilmesi çok önemli. Hükümetler borcu iyi yönetirse yavaş bir ekonomik büyüme ortaya çıkabilir ve dünya bir krizle karşı karşıya gelebilir. Amerika ile Çin arasındaki teknoloji savaşlarının da küresel büyüme üzerinde etkili olacağını düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

ENFLASYONDA DÜŞÜŞ ZOR

Dr. Mahfi Eğilmez ise, Enflasyon çift haneli seviyelerde kalacak. Fenerbahçe, 2021 yılında da şampiyon olamayacak. 2021’de dünyanın tamamının aşılanmasını mümkün görmüyorum. Aşılanmanın 2 yıl içinde tamamlanacağını düşünüyorum. Aşı konusunda özellikle Afrika’ya uluslararası yardımların yapılması gerekir. Dünya Sağlık Örgütünün bu konuda önderlik etmesi lazım. Tarım gittikçe önem kazanacak. Önümüzdeki dönemde iş insanlarının tarımsal üretime yatırım yapacaklarını düşünüyorum" dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ekonomistlerden, Bitcoin,, enflasyon, ve, Fenerbahçe, öngörüsü,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Özlü Sözler
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.


HZ.EBUBEKİR (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı