Haber Detayı
10 Kasım 2020 - Salı 17:25 Bu haber 30 kez okundu
 
Elvan: Enflasyonla mücadele sürecini destekleyeceğiz
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, TBMM Genel Kurulunda yemin etti. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ekonomi politikasının esasının, büyüme ve istihdamı artırma amacıyla uluslararası normlara uygun, seffaf, öngörülebilir, hesap verebilir politikaların tasarımı ve uygulanmasının sağlanması olduğunu bildirdi.
EKONOMİ Haberi


Elvan, şunları söyledi:

"Türkiye kurala dayalı isleyen bir piyasa ekonomisi gelenegine sahiptir. Önemli olan kurumların güçlendirilmesi, kuralların etkili bir biçimde isletilmesidir. Bu kapsamda, olusturacagımız politikalarda ilgili tüm tarafların katkısını alarak istisareye dayalı, katılımcı bir anlayısla hareket edecegiz.

Önümüzdeki dönemde makroekonomik istikrarı muhafaza ederek büyüme ve istihdama yeni bir ivme kazandıracagız. Öncelikli olarak ele aldıgımız enflasyonla mücadele sürecini, maliye politikaları ve diger tüm araçlarımızla kararlı bir sekilde destekleyecegiz. Mali disiplini koruyarak gerçekçi bir risk yönetimi ile kamu finansmanının kalitesini artıracagız.

Vergi düzenlemeleri basta olmak üzere mevzuatta öngörülebilirligin artırılması ve bu sayede yatırım ortamının hem yerli hem de uluslararası girisimciler açısından her bakımdan iyilestirilmesi için gerekli adımlar, basta sivil toplum kurulusları olmak üzere ilgili tüm taraflarla is birligi halinde atılacaktır. 

Uygulayacagımız ekonomi politikalarıyla, bir taraftan tüm vatandaslarımızın üreterek gelir elde ettigi bir ortam tesis ederken, diger taraftan basta Kovid-19’un olumsuz etkilerini gidermek üzere insan odaklı bir anlayıs içerisinde sosyal programlarımızı hayata geçirmeye devam edecegiz.

Önümüzdeki dönem, küresel salgının etkilerinin azaldıgı, yeni fırsatların olustugu bir toparlanma dönemi olacaktır. Bu çerçevede, makroekonomik istikrarı güçlendirirken, mikro reformları içeren piyasa dostu bir dönüsüm programına odaklanacagız. Üretim süreçlerinin ihracata dönük, yenilikçi ve ithalat bagımlılıgı azalmıs bir yapıya dönüsmesini saglayarak yerli üretim kapasitemizi artıracagız." 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Elvan:, Enflasyonla, mücadele, sürecini, destekleyeceğiz,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Özlü Sözler
İnsanlar sahip olduklarını küçümser, sahip olamadıklarını önemser


Konfüçyus
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı