Haber Detayı
03 Aralık 2019 - Salı 13:22 Bu haber 877 kez okundu
 
Enflasyon verisi sonrası faiz indirim beklentisi kuvvetlendi
Kasım ayında 10.56 ile yeniden çift haneye çıkan ancak tahminlerin altında artan yıllık enflasyon Merkez Bankası'nın faiz indirimlerini sürdüreceği beklentisini güçlendirdi. Geçen sene 25 ile zirveyi gören enflasyon bu sene sert düşüş kaydetmiş ve Ekim ayında 8.55'e kadar gerilemişti.
EKONOMİ Haberi


Enfasyondaki bu düşüş, Merkez Bankası'nın 24'e kadar çıkan politika faizini düşürmesi için de önemli bir alan yaratıyor. Piyasalarda gelecek haftaki toplantıda faiz indirim beklentileri 100 ile 200 baz puan arasında değişiyor. Merkez Bankası son 3 toplantıda 10 puan indirimle politika faizini 24'ten 14'e kadar çekmişti.

100 - 150 BAZ PUAN BEKLENTİSİ  

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ege Yazgan Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede Merkez Bankası'ndan 100 ile 150 baz puan arası indirim beklediğini söyledi. Yazgan " 11 civarında enflasyon bekliyordum ve Faiz indirimi beklemiyordum ama 10.50'ye gelince yüzde 1'in üzerinde indirim olabileceğini düşünüyorum. 200 baz puan indirim bekleyenler de var ama bu fazla ileri gitmek gibi olur" ifadesini kullandı.  

"ENFLASYON SONRASI 200 BAZ PUAN ŞAŞIRTICI OLMAZ"

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gizem Öztok Altınsaç Bloomberg HT'ye 100 baz puan indirim beklediğini ama 200 baz puan indirimin de şaşırtıcı olmayacağını söyledi. Global tarafta da olumlu rüzgar olduğunu belirten Altınsaç "ellerinden geldiği müddetçe faizi indirmeye çalışacaklardır. Ben temkinli olunmasını tercih ederim ama bugünkü enflasyon rakamı faiz indirimi için avantajlı bir veri. Veri sonrası 200 baz puan indirim de görme ihtimalimiz var" şeklinde konuştu.

"MAKASIN AÇILMASI RAHATLATICI"

GCM Yatırım ise 14 seviyesinde bulunan politika faizi ile yıllık enflasyon arasındaki makasın pozitif yönde açılmasının Merkez’in elini faiz konusunda rahatlattığını belirtti. Kurum "Bu durum faiz indirim beklentisini kuvvetlendiriyor. Beklentimiz 200 baz puan faiz indirimi olarak devam etmektedir." ifadesine yer verdi.

Merkez Bankası bu yılın son toplantısını 12 Aralık'ta gerçekleştirecek.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Enflasyon, verisi, sonrası, faiz, indirim, beklentisi, kuvvetlendi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Avcı değilsin; avdan bahsetme! Okumadığın bir şeyi tefsir etme. Eğer hakikat üstadı senden mana sorarsa; kendi gördüğünü anlat; Pirini gördüğünü değil…


Ömer Hayyam
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı