Haber Detayı
07 Ağustos 2020 - Cuma 15:17 Bu haber 102 kez okundu
 
Erdoğan Ayasofya'da kıldığı namaz sonrası açıklamalarda bulundu
Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazını kılmak için Ayasofya'ya gitti. Erdoğan namazın ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:
GÜNDEM Haberi


LÜBNAN'DAKİ PATLAMA

Beyrut'taki patlamada failler henüz belirlenmedi. Yakından takip ediyoruz.

Oraya yardımları gönderdik bunların içinde askeri diyebileceğimiz yardımlar var.

Kardeş Lübnan'ı yalnız bırakamayız. Felaketin boyutu çok çok büyük. Beyrut Limanı önemli bir limandı bu patlama bölgede bir sıkıntının sebebi olmuştur. 

DOĞU AKDENİZ

Yunanistan'la Mısır arasında yapılan bu anlaşmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok.

Yunanistan'ın Libya ile ilgili olarak kıyıdaş olma konusunda bir alakası var mı? Mısır'ın bir alakası var mı? Yok.

Merkel benden ricada bulundu. Ben de Şansölye Merkel'e 'Eğer Yunanistan'a güvweniyorsanız biz 3-4 hafta ara veririz ama bunlar sözünde durmayacaklar' dedim. Nitekim de öyle oldu.

Biz de Barbaros Hayrettin'i de yolaldık yeniden sondaja başladık.

ABD, PKK İLE PETROL İÇİN ANLAŞTI

Sayın Trump'a da söyledim. Terör örgütlerine kaynak aktarımı yapmanız bizim bölgemizde ciddi sıkıntılara neden olabilir, bu örgütün ekonomik kaynakları nereden geliyor diye dşünüldüğünde işte kaynak belli. Siz bunlara kalkıp petrol kaynaklarından aktarıyorsunuz ve bunları güç sahibi yapıyorsunuz. Onlar da bunu nereye satıyor? O da enteresan; rejime. Kendileri de gerekli talimatı vereceklerini söylemişlerdi ama şu ana kadar gelen bir olumlu gelişme yok. Takipçisiyiz, takip edeceğiz.

Türkiye'de ekonomi sistem olarak oturmuştur. Sistem oturduğu için bazı zamanda tırmanışlar, bazen inişler... Biliyorsunuz şöyle yılbaşı itibariyle 10 liradan bahsediyorlardı. İş nerelere geldi, bulunduğumuz noktalara geldi. Bu da yerli yerine oturacak. Bütün mesele korona virüs meselesi tabi önemli. Beyrut'taki gelişmeler ortada. Bunları aşmak suretiyle ben özellikle TL'nin yerli yerine oturacağına inanıyorum. Dövizin, altının yerli yerini bulacağına inanıyorum. Bunlar gelip geçici şeyler. Bu dalgalanmalar her zaman olur. Bunu görmemiz lazım.

EKONOMİK GÖSTERGELER

Dünyada şu anda ekonomik gelişmeleri gözden geçirecek olursanız başta ABD olmak üzre Rusya filan ekonomide korona virüs salgınından sonra zikzaklar olduğunu görürsünüz.

Burada tüm samimiyetimle, ben içerdeki düşmanları zaten gündeme getirmek istemiyorum. Bize zaten dışardakiler yetiyor. İçerdekiler de pompalama görevi ifa ediyorlar.

Burada samimi bir şey söylüyorum. 2002 Kasım'ında göreve geldik. Size şimdi söyleyeceğim rakamlara dikkat edin.

2002'de milli gelirimiz 236 milyar dolardı 2019 milli gelirimiz 754 milyar dolara çıktı.

Bakın nereden nereye. Fert başı milli gelir o zaman 3 bin 581 dolardı ve bu rakam 2019'da 9 bin 127 dolara çıktı. Bunun dışında otomobil noktasında satışlara bakalım.

Şimdi bu bir şeyi gösteriyor. Yani Türkiye bir tırmanışta. Bizim bu tırmanışımızı görmek istemeyen, gözü olup da görmek istemeyenler var. Ben belgelere dayalı konuşuyorum. Mesela sadece açılan şirket sayılarna bakıyorsunuz 30 bin 842 iken, şu anda 2017 itibariyle 85 bin 265 adet şirket açılmış.

Tabi bazı sıkıntılar yok değil. İhracat 36 milyar dolardı, şu anda 180 milyar dolar. Türkiye adeta bir uçuşun içerisinde. Ama gözü olup görmeyenler hala bu gerçekleri çarpıtmaya çalışıyorlar. Biz tırmanışımızı yüksek oranda devam ettiriyoruz, ettireceğiz.

MUHARREM İNCE'NİN PARTİ KURACAĞI İDDİASI

Bizim içimizden birileri de gitti ayrıldı, partilerini kurdular. Bu parti kuruluşları nereye varır bilemem. Şu an sayın Muharrem beyle ilgili olarak onun da hakkıdır, eski bir siyasetçidir. O da onun doğal hakkıdır.

BAHÇELİ'NİN AKŞENER'E ÇAĞRISI

Sayın Bahçeli'nin daveti ise benim yadırgadığım bir davet değildir. O da olabilecek en makul çizgide davettir. Temenni ederim ki birlik beraberliğin tesisine yönelik inşallah bir adım olabilir. Çünkü dağınıklıkta bir şey yok.

Hele hele HDP'yle terör örgütlerityle el ele olmak, milli ve yerli olarak düşündüğümüz İYİ Parti'ye hiç uygun da düşmeyebilir.
Böyle bir sıkıntının olduğu hasebiyle zaten böyle bir davet gerçekleşmiştir diye düşünüyorum.

YENİ KISITLAMALAR OLABİLİR Mİ?

Bütün kısıtlamaların hepsi Bilim Kurulu'nun aldığı kararlara bağlı. Halkımıza sesleniyorum. Ne olur, maske, mesafe ve temizlik buna dikkat edelim. Buna dikkat edelim ki Allah göstermesin bir sıkıntı yaşamayalım. Dün itibariyle vefat 14. Mesele tabi vaka sayısının düşmesi. Bunu başarmamız lazım. Çalışıyoruz, daha çok çalışacağız sizler de bize yardımcı olmanız lazım ki bir an önce vaka sayısının düşmesini, vefat sayısının düşmesini hep beraber sağlayalım.

Koronavirüs olduğu dönemde ne olur, maskeyi mesafeyi ve hijyen kurallarına dikkat edin. Buna dikkat edersek bu işi çok ama çok az hasarla atlatırız. Buna dikkat etmemiz lazım. Birliğimizi ve beraberliğimizi asla bozmayalım.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , Erdoğan, Ayasofya'da, kıldığı, namaz, sonrası, açıklamalarda, bulundu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Özlü Sözler
Musibetin sevabına talip olmaklığın, musibeti çekmekte iken de varsa, zahidsin.


Hz. Muhammed
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı