Haber Detayı
04 Şubat 2020 - Salı 19:48 Bu haber 438 kez okundu
 
Erdoğan'ın Ukrayna selamı Rusya'da yankılanıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti sırasında tören kıtasını selamlarken kullandığı "Yaşasın Ukrayna" tabiri Ukrayna tarafında coşkuyla karşılanırken Rusya cephesinden de tepki çekti. Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Natalya Poklonskaya Rusya’nın Erdoğan’ın davranışında sorun görmediğini ancak Erdoğan’ı mesajın arkasındaki anlam konusunda mutlaka bilgilendireceğini söyledi.
GÜNDEM Haberi


Erdoğan'ın Ukrayna'da tören kıtasını "Yaşasın Ukrayna" diye selamlamasını değerlendiren Rus vekil Poklonskaya, "Sayın Erdoğan, Kiev'de tören kıtasını Nazilerin "Yaşasın Ukrayna" sloganıyla selamladı. Burada bir sorun aramaya gerek yok. Belki Sayın Erdoğan söylediğinin ne anlama geldiğini bile bilmiyordur. Bu sözler, Erdoğan'a Zelenskiy'in ve hatta Zelenskiy'in dans ettiği radikallerin gönlünü hoş tutmak için metin yazarları tarafından verilmiştir" dedi. Poklonskaya, "Ancak görüştüğümüzde mutlaka anlatacağım" diye ekledi.

Erdoğan, Kiev'de tören kıtasına "Slava Ukraine" (Yaşasın Ukrayna) diye seslendi, askerler de "Geroyam Slava" (Yaşasın Kahramanlar) diye karşılık verdi. Sputnik’in haberine göre Ukraynalı milliyetçilerin selamlaması olan bu ifadeler, 2018 yılından beri Ukrayna ordusu ve polisinin resmi selamlaması olarak kullanılıyor. 'Yaşasın Ukrayna - Yaşasın Kahramanlar' selamı, İkinci Dünya Savaşı'nın başında Ukraynalı Milliyetçiler Örgütü (Rusya'da yasaklı) üyeleri tarafından selamlama sloganı olarak kabul edildi. 'Yaşasın Ukrayna' sloganı, 1980'lerin sonu 1990'ların başında bazı milliyetçi siyasetçiler tarafından mitinglerde kullanılmaya başlandı. Slogan, 2014 yılındaki darbe girişimi ile Maydan olaylarının ve sonrasında ülkenin güneydoğusunda başlayan çatışmaların ardından daha sık bir şekilde kullanılır oldu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Erdoğan'ın, Ukrayna, selamı, Rusya'da, yankılanıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!


HZ.ÖMER (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı