Haber Detayı
05 Aralık 2019 - Perşembe 18:27 Bu haber 2084 kez okundu
 
Erdoğan'ın veto ettiği termik santrallerle ilgili yasa yeni haliyle kabul edildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın veto ettiği, Termik Santrallere filtre takılması zorunluluğunu 2.5 yıl erteleyen yasa yeni haliyle Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Meclis'in ‘termik santral düzenlemesi’ çıkmış bir şekilde kabul ettiği ‘dijital hizmet vergisi’ adını taşıyan yasa yeniden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulacak.
GÜNDEM Haberi


Türkiye'nin farklı illerinde konuşlu bulunan 15 kömürlü termik santralin bacasından çıkan zehirler içinde bulundukları kentler başta olmak üzere atmosfere salınıyordu.Eğer madde kabul edilseydi bu zehirleme 30 Haziran 2022 tarihine kadar sürecekti.

Bacalardan çıkan zehirli gazlar, temiz hava hakkının yanı sıra, termik santrallerin yakınlarında yaşayan vatandaşların sağlığını da birinci dereceden etkilemeye devam edecekti.

Şirketler neden istemiyordu?

Filtresiz bacaların monte edilmesi, santrallerin bir süreliğine ‘üretim dışı’ kalmasını gerektiriyor. Bu da şirketler için milyonlarca dolar ‘kârdan zarar’ anlamına geliyor.

Tanesi 12 milyon EURO

Öte yandan santrallere takılması planlanan bacaların tanesinin 12 milyon euro olduğu bildiriliyor.

Santraller nerede bulunuyor?

Santraller ağırlıklı olarak; Çanakkale, Kahramanmaraş, Karabük, Kütahya, Manisa, Zonguldak, Sivas ve Şırnak'ta yer alıyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Erdoğan'ın, veto, ettiği, termik, santrallerle, ilgili, yasa, yeni, haliyle, kabul, edildi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Herkesin bakmadığı yönden bak dünyaya…


Mevlana
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı