Haber Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 00:47 Bu haber 224 kez okundu
 
Erdoğan ve Trump ortak açıklama yapıyor
Beyaz Saray'daki kritik görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunuyor.
GÜNDEM Haberi


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları...

-  Bugün Sayın Başkan'la gündemimizde yer alan konulara ilişkin kapsamlı ve samimi görüşmeler kaydettik. Türk - Amerikan ilişkilerinin sağlıklı ilerlemesi konusunda hemfikiriz.

- İlişkilerimizde yeni bir sayfa açmakta kararlıyız.

- DEAŞ'a karşı ortak mücadelenin önemine değindik.

- 2 bin 200 civarında DEAŞ'lı elimizde tutuklu veya mahkumdur.

- Türkiye Barış Pınarı Harekatı'yla terörle mücadelede önemli bir adım atmıştır.

- PKK/YPG mutabakatı bozmak için askerlerimizi ve sivillerimizi hedef alan saldırılar düzenliyor.

- Son 24 saat içinde terör örgütü tarafından 19 saldırı gerçekleştirdi.

- Temsilciler Meclisi'nde alınan kararların milletimizi üzdüğünü Sayın Başkan'a ilettim

- Ermeni tarafına ortak tarihi kurul konusunda teklifimiz hala geçerlidir. Biz bütün arşivlerimizi açmış durumundayız. Her an gelip bunları gezip görebilirler.

-  Yabancı terörist savaşçıların kaynak ülkelerce alınması da büyük önem arz ediyor. Kaynak ülkeleri geri kabule ikna etme konusunda sayın Başkan ile ortak anlayışa sahibiz.

 - Suriye'deki hadiselerden en fazla etkilenen biz olduk.

- Bu insanlar için bütçemizden 40 milyar doları aşkın harcama yaptık.  Avrupa ise söz verdiği halde 3 milyar avro gibi bir desteği STK'larımıza sağladı.

ABD Başkanı Trump'ın açıklamalarından satır başları...

- Başlamadan önce buraya hoşgeldiniz demek istiyorum. Çok güzel ve üretken toplantı gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Başlamadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etmek istiyorum. Türkiye herkesin bildiği gibi çok iyi bir NATO müttefikimiz.

 - Erdoğan ile birlikte çok açık üretken ve yapıcı bir toplantı gerçekleştirdik.

- Suriye'deki durumu konuştuk.

- Erdoğan ile müzakereler oldukça başarılıydı. Daha da iyi bir duruma gelmesini bekliyoruz. Ortaklığı ve iş birliğinden dolayı teşekkür ediyoruz. Türkiye'nin yapması gerekeni devam ettirmesini umuyoruz. 

- İstikrarlı bir Orta Doğu için çalışıyoruz

- Türkiye Bağdadi konusunda çok yardımcı oldu.

- 100 milyar dolar ticareti hedefliyoruz.

-  Türkiye'nin S-400'leri alması bizim için zorluk oluşturuyor. Umarız bu durumu çözebileceğiz. Savunma Bakanlarımız ile de S-400 konusuna bir çözüm getirmesi için konuştuk. 

- Türkiye - ABD ittifakı, ileride de devam etsin istiyoruz. Türkiye'dekilerin iyi iş çıkardığını düşünüyorum. İki ülke arasında iyi bir dostluk oluşturmayı düşünüyoruz. Türkiye gibi güzel bir ülke ile daha da iyi bir ilişki olmasını umuyoruz.

Trump, “Son derece faydalı bir görüşme oldu. Sayın Cumhurbaşkanı’na Serkan Gölge’yi serbest bıraktığı için teşekkür ediyorum. Bildiğiniz gibi Türkiye, ABD’nin NATO’daki büyük bir ortağı. Ekonomik ilişkilerimizin büyümesini bekliyoruz. Barış ve refah geleceği için diplomasi büyük bir önem taşımaktadır” dedi.

“ERDOĞAN’IN HAYRANIYIM”

Trump, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile açık sözlü ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Geçen ay Pence ve Dışişleri Bakanı’nı göndermiştim. Ulusal Güvenlik Danışmanı O’brien da Türkiye’ye gitmişti. Suriye’deki çatışmaların sona erdirilmesi konusundaki görüşmeler başarıyla sona ermişti. Bugün ateşkesin devam ettiğini görüyoruz. Cumhurbaşkanı’na iş birliği için teşekkür etmek istiyorum. Cumhurbaşkanı sorumluluklarını gerçekleştirileceğini söyledi. Gerçekten Cumhurbaşkanı’nın büyük bir hayranıyım” ifadesini kullandı.

Trump, “Ateşkesin başarılı olmasını isteyen birçok insan var. Bu kadar zaman onlarca ve yüzlerce yıl sonra ilerleme sağlanması gerçekten çok güzel. Türkiye, ABD’den sonra NATO’nun en büyük ikinci ordusudur ve savunma harcamalarını giderek arttırması ve yüzde 2’lik orana yaklaşması son derece önemli. 28 NATO üyesi arasında 8. sıradalar. Son derece önemli bir noktadalar. NATO’nun Afganistan’daki operasyonlarına destek sağlamaktalar. IŞİD’in ortadan kaldırılmasında önemli ve büyül bir rol oynadı. Biliyorsunuz Bağdadi’yi ortadan kaldırdık. Türkiye bize çok yardımcı oldu takdir ediyoruz müteşekkiriz. Türk vatandaşlarına ve Erdoğan’a müteşekkiriz” açıklamasında bulundu.

S400 KONUSUNDA ANLAŞTIK”

Trump, “Türkiye’nin S400 satın alması büyük zorluklar çıkarıyor. Bugün de konuştuk gelecekte de görüşeceğiz. Umarım bu sorunu çözeceğiz. Dışişleri Bakanımız ve karşılıklı güvenlik danışmanlarımızın S400 konusunda çalışması için anlaştık. 100 milyar dolarlık karşılıklı ticaret anlaşması için mütabık kaldık. Bu konuda önemli gelişme sağladığımızı düşünüyoruz. Türkiye’de gerçekten bunu istemektedir. 100 milyar dolara çıkarılmasını düşünüyoruz yani mevcut rakamın 4 katına çıkarılmasını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

ERDOĞAN’IN KONUŞMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye’deki çatışmalardan en fazla biz etkilendik. İlişkilerimizde yeni bir sayfa açmakta kararlıyız. İşbirliğimizin geliştirilmesi konusunda hemfikiriz. ABD ile mutabakatımıza olan bağlılığımızı sürdürüyoruz. Barış Pınarı Harekâtı ile PKK’nın ayrılıkçı gündemine ağır bir darbe indirilmiştir. Temsilciler Meclisi Kararları Türk milletini incitti. Bu kararların milletimizi üzdüğünü sayın Başkan’a ilettim” dedi.

Erdoğan, “7 bin 680 yabancı terörist savaşçı yakaladık, gönderdik. PKK/YPG’nin elindeki kamplardan kaçarak Türkiye’nin kontrolündeki bölgeye geçen, kadınların ve çocukların da bulunduğu 287 kişiyi yakaladık. Yabancı terörist savaşçılar kaynak ülkeler tarafından geri alınmalıdır ve Sayın Başkan’la bu konuda aynı görüşteyiz. Suriye’deki 3 milyon insana düzenli yardım gönderiyoruz. 350 bini Kürt, 4 milyon Suriyeli göçmene ev sahipliği yapıyoruz” ifadesini kullandı.

S400 VE F35 MESELESİ

Erdoğan ayrıca, “FETÖ anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalışmış bir terör örgütüdür. FETÖ’nün ABD’Deki mevcudiyetinin sona erdirilmesi talebimizi ilettik. S-400 ve F-35 programı başta olmak üzere karşılaştığımız sınamaların üstesinden ancak diyalogla gelebiliriz. Başkan’a uygun teklif verilmesi halinde Patriot almak istediğimi yeniden söyledim” şeklinde konuştu.

“MEKTUBU GERİ TAKDİM ETTİM

Erdoğan mektup ve terörist  Ferhat Abdi Şahin konusunda da “Mektupları bugün Sayın Başkan’a tekrar takdim ettim. Ferhat Abdi Şahin denilen teröristin Amerika gibi bir ülkenin Başkanı tarafından muhatap alınmasını üzüntüyle karşıladım. CIA’in bu adamın terörist olduğuna dair belgesini de kendilerine takdim ettim. CIA bunun terörist olduğunu belgelemiş.Bir şeyi birbirinden ayırt etmemiz lazım. Bizim Kürtlerle bir sorunumuz yok. Bizim sorunumuz terör örgütleriyle.Teröristin ırkı, milleti, dini, vatanı olmaz. Terörist, teröristtir. Eğer mücadeleyi vermezseniz bedelini yarın çok ağır ödersiniz” ifadelerini kullandı.

AYRINTILAR GELİYOR…

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Erdoğan, ve, Trump, ortak, açıklama, yapıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Hiç unutulmayacak yüz anne yüzüdür…


Hz. Muhammed
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı