Haber Detayı
31 Ekim 2019 - Perşembe 18:46 Bu haber 278 kez okundu
 
Erdoğan: Yüksek düzeyli stratejik konseyini düzenleyeceğiz
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia'yı kabul etti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından resmi törenle karşılanan Gürcistan Başbakanı , daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edildi.
GÜNDEM Haberi


Düzenlenen ortak basın toplantısında ticari ilişkilerden güvenliğe kadar bir çok konuyu masaya yatırdıklarını açıkladı. İkili, bir an önce Türkiye ve Gürcistan arasında yüksek düzeyli stratejik konseyinin gerçekleştirilmesi kararına vardıklarını ifade etti. Erdoğan, Gakharia'nın Gürcistan'a daveti için baharı işaret etti.

Öte yandan Gürcistan Başbakan'ı, "Bütün bölgedeki sorunların barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz" mesajını verdi.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde: 

- En kısa zamanda Gürcistan ile stratejik iş birliği konseyimizi toplayacağız. Gürcistan ile her alanda gelişen bir ilişkimiz var. Trans- Anadolu doğal gaz boru hattı ile bölgemizi merkez konumuna getirdik. Ulaştırmada Bakü - Tiflis - Kars tarihi bir adımdı. Bu demir yolunun açılması ile üç dost ülke birbirine farklı bir şekilde bağlanmış oldu.

- 2011 tarihli anlaşmamız doğrultusunda yalnızca vizeleri kaldırmakla kalmadık pasaportsuz geçişi temin ettik. Gürcistan'ın en büyük ticari ortağı olmamız bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Ekonomik iş birliğimizi artarak sürdürme irademizi teyit ediyoruz.  Ticaret hacmimizi 3 milyar dolara çıkarma irademizi teyit ettik.

- Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu önemli bir hattı temsil ediyor. Gürcistan ile bağlarımız sadece boru hatları ve demiryollarından ibaret değil. 

- Gürcistan'ın bağımsızlığı, siyasi istikrar ve toprak bütünlüğü bizim için son derece önemlidir. Silahlı kuvvetlerimiz arasında bu yıl da Türkiye ve Gürcistan'da ortak tatbikatlar düzenlemeye devam ettik. Bugüne kadar 2200 Gürcü askeri personeli Türkiye'de icra edilen çeşitli kurs ve aktivitelere katılmıştır. Karadeniz'de barış ve istikrarın sürdürülmesi için çabalarımız Gürcistan'ın da katkılarıyla devam ediyor. 

- FETÖ ve ülkemizi hedef alan bütün terör örgütlerine karşı mücadeleyi Gürcistan ile karşılıklı teyit ettik. Türkiye Gürcistan'ın Batı ile ilişkilerini sağlıklı şekilde tesis etmesinde stratejik bir köprüdür. 

-  (Türkiye-Gürcistan) Stratejik ortaklık seviyesinde devam ettirdiğimiz ilişkilerimize maalesef biraz ara verilmiştir. Bugün verdiğimiz talimatla en kısa zamanda aramızdaki stratejik iş birliği konseyimizi toplayacağız.

​Gakharia'nın konuşmasından satırbaşları ise şu şekilde: 

- 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı kutlamak isterim. Türk halkına refah ve esenlik dilerim. Yaptığımız görüşmelerde güvenlik ve kültür gibi konuları ele aldık ve ticaret ve ekonomi konularını vurguladık. Türkiye Gürcistan'ın birinci ticaret ortağıdır ama daha büyük perspektiflerimiz var ve mevcut rakamların daha da artması gerektiğini düşünüyoruz. Bakanlar Kurulumuz bu konu üzerinde çalışacak.

- Ayrıca enerji koridorları konusundaki iş birliğimize büyük önem veriyoruz. Türkiye Gürcistan için Avrupa'ya açılan yol anlamına geliyor. Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine gösterdiğiniz tavır için teşekkür etmek isterim. ​

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Erdoğan:, Yüksek, düzeyli, stratejik, konseyini, düzenleyeceğiz,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Yetmiş iki millete bir göz ile bak...!


Hacı Bektaşı Veli
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı