Haber Detayı
10 Aralık 2019 - Salı 14:34 Bu haber 961 kez okundu
 
Faiz kararları beklenirken dolar 5.80'in üzerinde!
TCMB'nin Perşembe günkü PPK toplantısında faiz indirimi yapmasının beklendiği piyasada TL dün benzer para birimlerinden negatif ayrışırken, dolar/TL 5.80'i aşarak 23 Ekim'den bu yana en yüksek seviyeye geldi.
EKONOMİ Haberi


Dolar saat 11:20 itibariyle 5.8103 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.8043 lira, en yüksek 5.8190 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.4360 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1072 seviyesinde. Gram altın 273.3 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 12.17 seviyesinde.

TCMB'nin Perşembe günkü faiz kararının beklendiği piyasada dolar/TL 23 Ekim'den bu yana ilk kez 5.80'i aşmış durumda. Piyasada bugün Hazine ihaleleri ve küresel risk iştahı izleniyor.

Kur geçen hafta 5.73-5.77 dar bandında hareket ettikten sonra Cuma günü ve dün TL'de negatif ayrışma yaşandı. Bankacılar satış baskısını TCMB'nin yaklaşan Faiz kararına, Moody's'den olumlu bir açıklama gelmemesine artan jeopolitik gerginliğe bağladılar. Cuma gününü 5.76 civarında tamamlayan dolar/TL , dün 5.8170'e kadar yükseldi.

Kur bu sabah da 5.80'in üzerindeki seyrini sürdürerek saat 0912'de 5.8115/5.8135 seviyesinde. Aynı saatte sepet bazında TL 6.1214/6.1237, euro/TL ise 6.4313/6.4338 seviyesinde bulunuyor. Bankacılar TL'deki bu hafta en önemli belirleyicinin TCMB'nin faiz kararı olacağını belirtiyorlar.

Bankacılar TL'de son 2 günde görülen değer kaybında da faiz indirim beklentilerinin de etkili olduğunu belirtiliyorlar. Dün bir bankacı "Swap piyasasında 200 bp civarında indirim fiyatlanıyor. Bu zaman kadar 1000 bp'lik indirim yapıldı.

Enflasyonun seviyesi de dikkat alındığında indirim sürecinin sonuna geliyoruz, dolayısıyla toplantı öncesinde bir miktar TL zayıflığı görmemiz de normal" demişti. TCMB 12 Aralık'ta yılın son PPK toplantısını gerçekleştirecek.

Reuters'ın 20 kurumun katılımıyla yaptığı ankete göre TCMB'nin politika faizini 150 baz puanlık indirimle 12.5 seviyesine çekmesi bekleniyor. Para piyasalarında ise indirim fiyatlamaları daha yüksek seviyelere de ulaşıyor. Bankacılar TL'deki nominal değer kaybının sınırlı, oynaklığın ise kur krizi dönemlerine kıyasla oldukça düşük olduğuna dikkat çekiyor.

CDS'lerin de yeni bir haber akışı olmaksızın TL'de yeni bir sert değer kaybına işaret etmediğini de belirten bankacılar ABD ile ilişkiler, S-400, Akdeniz'deki gerginlik risklerinin ise takip edilmeye devam edildiğini belirtiyor.

Haziran'da Türkiye'nin kredi notunu bir kademe indirerek B1'e düşüren, görünümü ise negatifte tutan Moody's'in Cuma günü kredi notunun teyit etmesi beklenirken, görünümün durağana çekebilmesi yönünde beklentiler bulunuyordu. Ancak bu beklenti gerçekleşmedi. Öte yandan Cuma günü Interfax'ta yer alan bir habere göre Rusya ve Türkiye yeni S-400 füze sistemi seti tedarik edilmesine yönelik bir sözleşme üzerine çalışıyor.

Türkiye ile Libya arasında geçen hafta Ankara'nın Akdeniz'deki denizaşırı enerji keşfi konusundaki anlaşmazlığını Yunanistan da dahil olmak üzere ülkelerle karmaşıklaştırabilecek güvenlik ve askeri işbirliğini alanlarını kapsayan mutabakat muhtırası imzalandı. Mutabakat, anlaşmanın kendi egemenlik haklarını ihlal ettiğini iddia eden Yunanistan'ı kızdırdı.

Küresel piyasalarda ise ABD-Çin ticaret savaşları takip ediliyor. ABD'nin Çin ürünlerine yeni gümrük vergisi getireceği 15 Aralık olarak belirlenen son tarihin yaklaşmasıyla yatırımcıların endişelerinin artmış durumda. ABD Tarım Bakanı Sonny Purdue'nun Trump'ın yeni gümrük vergisi getirmek istemediği ancak Çin'den bir adım beklediği açıklaması piyasadaki belirsizliği artıran bir diğer etken.

Hacimlerin yıl sonunun yaklaşmasıyla azalmaya başladığı piyasalarda bu hafta Perşembe günü gerçekleşecek İngiltere seçimlerini ve ABD ve Euro bölgesi merkez bankası toplantılarını yakından izlenecek.

HAZİNE İHALELERİ İZLENECEK

Hazine bugün 10 Haziran 2020 itfalı bononun ve 4 Kasım 2026 itfalı değişken faizli tahvili (FRN) yeniden ihraçlarını gerçekleştirecek. Hazine'nin Aralık ayı borçlanma programı önümüzdeki hafta gerçekleşecek 3 borçlanma ile devam edecek. Hazine, Aralık ayında 11.7 milyar TL'lik iç borç servisine karşılık 8.2 milyar TL'si piyasadan toplam 11.2 milyar TL'lik iç borçlanma öngörüyor. Tahvil/bono piyasasında gösterge 10 yıllık tahvilin Mayıs ayında 21 olan bileşik getirisi dün spot kapanışta 12.61 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvil ise spot kapanışta dün bileşik getiri 12.19 seviyesindeydi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Faiz, kararları, beklenirken, dolar, 5.80'in, üzerinde!,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Özlü Sözler
Değerli adam için şeref, hayattan çok daha ağır basar.


Shakespeare
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı