Haber Detayı
03 Ekim 2019 - Perşembe 01:49 Bu haber 221 kez okundu
 
Faruk Çelik'ten yeni 50+1 açıklaması
Cumhurbaşkanlığı seçimindeki 50+1 formülü açıklamalarıyla yeni bir tartışma başlatan AKP'li Faruk Çelik, yaptığı yeni açıklamada "Çıtanın herkes için esnek ve erişilebilir olması önemli, hayati ve sürdürülebilirdir" dedi
GÜNDEM Haberi


Geçtiğimiz günlerde "İlk turda yüzde 40 ve üzeri oy alan seçilsin. Yüzde 50+1 formülü Türkiye'yi yorar" açıklaması yapan eski bakan Faruk Çelik'ten yeni açıklamalar geldi. Çelik Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Unutmayalım ki çıtayı yüksek tutmanın elbette avantajları vardır ve önemlidir. Ancak çıtanın herkes için esnek ve erişilebilir olması, ülke sosyolojisi ve siyaset pratiğimiz açısından çok önemli, hayati ve sürdürülebilirdir" dedi.

Çelik'in açıklamaları şöyle:

"30 yıldır çekirdekten gelerek aktif siyasetin içinde Bir siyasetçinin bulunması gereken tüm kademelerde bulundum. Milletvekilliğinden bakanlığa, devlet yönetiminde sorumluluk aldım, bu süre zarfında meselelere her zaman tavan yerine tabandan baktım.

Kuzeyden güneye, doğudan batıya ayak basmadığım yer tanıklık etmediğin sorun alanı kalmadı gibi.

Ülke sosyolojisinin meselelerini potansiyelini ve işleyiş düzenini adeta içselleştirdim.

Tüm bunların ışığında son iki seçimi, yaşanan tartışmalarıyla birlikte dikkatle irdeledim. Vardığım sonuç şudur; Türkiye sosyolojisi ve ekonomisi 50 artı 1 oy yükünü çekemez. Bu benim görüşüm. Tespitimin, önünde veya arkasında bir şey aranmasını doğru bulmuyorum.

Bazıları, 'Cumhur İttifakı’nın oy oranı 50’nin altına düştü o nedenle bu öneri geldi' diyor. Ben de 'madem öyle, bu durumda demek ki başkaları da 50’nin üzerine çıkacak. Neden rahatsız olunuyor, birilerine gün doğdu, iyi ya' diyorum. Buyurun."

"Tamamen kişisel görüşlerimdir"

"Bu önerimi ortaya koyarken, kimseyle konuşmuş, görüşmüş de değilim. Tamamen kişisel görüşlerimdir. Benim derdim, 50’nin altına düşülmesi çıkması değil. Derdim memleketim, milletimdir.

Nitekim, öneri içerikli röportajımda, 'Yeni sistem, AK Parti öncülüğünde kuruldu; eksikleri varsa, yine AK Parti öncülüğünde düzeltilmelidir.' Getirdiğim önerinin özü, seçimlerin ilk turda sonuçlanmasına yöneliktir. Yani 40 tabanlı en çok oy alan.

Unutmayalım ki çıtayı yüksek tutmanın elbette avantajları vardır ve önemlidir. Ancak çıtanın herkes için esnek ve erişilebilir olması, ülke sosyolojisi ve siyaset pratiğimiz açısından çok önemli, hayati ve sürdürülebilirdir."

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Faruk, Çelik'ten, yeni, 50+1, açıklaması,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Denizin dibinde incilerle taşlar karışık olarak bulunurlar, övülecek şeyler de kusur ve yanlışların arasında bulunurlar


Mevlana
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı