Haber Detayı
05 Mayıs 2020 - Salı 21:04 Bu haber 94 kez okundu
 
İtalyan Mafyası korona virüs mesaisi yapıyor
Kovid-19 nedeniyle ölü sayısı arttıkça, İtalya'daki organize suç çeteleri de bundan faydalanmaya çalışıyor. Birçok İtalyan, çetenin sunduğu can simidini kabul etmekten başka çareleri olmadığını düşünüyor.
DÜNYA Haberi


Sicilya Adası’nda, bir mafya grubunun bir üyesinin kardeşi Palermo’da bir mahallede yoksullara gıda dağıtımı yapıyor. BBC’nin yaptığı röportajda ismi verilmeyen aile üyesi "İnsanlar beni arıyor ve telefonda ağlıyorlar" dedi. "Çocuklarının yemek yiyemediğini söylüyorlar. Genç bir kadın her gün beni arıyor. Beş çocuğu var ve onları nasıl besleyeceğini bilmiyor."

Röportajda mafyanın bir parçası olduğunu doğrulamayan aile üyesi mafya olmak insanlara yardım etmek anlamına geliyorsa, o zaman "mafya olmaktan gurur duyduğunu" söyledi.

Korona virüs yeni olsa da muhtaçlara yiyecek kolileri dağıtmak eski bir mafya taktiğidir. Mafyayla mücadele müfettişi ve Calabria'daki Catanzaro Savcılık Başkanı Nicola Gratteri, "Amaç güvenilirlik kazanmak ve devlete alternatif olarak devreye girmektir" diyor ve hedefin bir destek tabanı oluşturmak olduğunu söylüyor.

İtalya ekonomisi, yüksek işsizlik oranı ve yavaş ekonomik büyümeyle yıllardır kötü durumda. Tecrit önlemleri bazı insanları çaresizliğe terk etti. Ama bir mafyanın en küçük yardımını bile kabul etmek son derece tehlikelidir.

Mafya karşıtı bir örgüt için çalışan Enza Rando "Mafya hiçbir şeyi cömertliğinden yapmadı. Bu kavram onlar için mevcut değil," diyor ve ekliyor: "Tek bildikleri ‘Sen beni kolla ben seni kollayayım’ anlayışıdır."

 

Mafya başlangıçta yaptığı iyiliğin karşılığında hiçbir şey istenmez. Ama herkes bir şekilde iyilik ödemek zorunda kalacak.

Rededdilemeyecek bir teklifle geliyorlar

Marcello'nun Palermo şehir merkezinde Mart ayında kapatmak zorunda kaldığı bir restoranı var. Reddedemeyeceği bir teklif bekliyor ve her şeyin çok basit olduğunu söylüyor. Bir mafya üyesi kapınızı çalar işyerinizi satın almak istediğini söyler ve bir teklif yapar. İşte o zaman fiyat üzerinde pazarlık yaparsınız. Sonra, birisi paranın bir kısmını hesabınıza aktarır, geri kalanını da nakit olarak alırsınız.

Marcello kendisiyle ilgili de şu ifadeleri kullanıyor: "Şu anda, işim batıyor. Ve birisi size can yeleği fırlattığında ya ideallerinizle boğulmayı seçebilir ya da yüzmeyi seçebilirsiniz."

Eski mafya babası mafya yardımının iç yüzünü anlattı

Ancak düzinelerce mafya davasının kilit tanığı haline gelen eski Sicilyalı mafya babası Gaspare Mutolo, mafyanın her zaman toplamak için geri geleceğini söylüyor ve ekliyor, "Ben de tam olarak böyle çalışırdım." "Her zaman çok çekiciydim. Cömert göründüm. Gerçek renklerimi hiç göstermedim. Ama 20'den fazla insanı öldüren bir suçluydum."

Mutolo BBC'ye polis koruması altında olduğu ve günlerini resim yaparak geçirdiği gizli bir yerden konuştu. Eserleri genellikle mafyanın topluluklara ulaşan dokunaçlarını tasvir ediyor. Mutolo, ne zaman ihtiyacı olan bir aileye yardım etse, onların kim olduğunu umursamadıklarını söylüyor.

"Çocuklarınız masada yiyecek olmadığı için ağladığında veya işiniz iflas etmek üzereyken yanlış insanlardan yardım almanın sonuçlarını düşünmezsiniz. Sadece hayatta kalmayı düşünüyorsun." Sonra yerel seçimler yaklaşırken, yardım ettiği insanlara gidip şöyle derdi: "Ciao bella, beni hatırladın mı? Bana ihtiyacın olduğunda sana yardım ettim. Sana ihtiyacım var. Ve tek istediğim bu aday için oyunu kullanman."

Mutolo, mafyanın kriz durumunda harcayacak hazır parası olduğunu söylüyor ve "İhtiyaç sahiplerine yardım etme konusunda devletten çok daha verimliler" diyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İtalyan, Mafyası, korona, virüs, mesaisi, yapıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Ehil insana canım feda olsun; Ayağı öpülse öperim onun. Bir de git ehil olmayanla konuş: Cehennem ne imiş görmüş olursun…


Ömer Hayyam
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı