Haber Detayı
08 Mayıs 2020 - Cuma 22:44 Bu haber 79 kez okundu
 
KOBİ’lerin pazarlama sıkıntılarına e-ticaret çözümü
Ticaret Bakanlığınca korona virüs pandemisinin KOBİ’lerin ticari faaliyetleri üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak, KOBİ’lerin bu dönemde faaliyetlerinde e-ticaretin sağladığı imkanlardan yararlanmalarını sağlamak amacıyla başlatılan “E-Ticaret olarak KOBİ’lerin Yanındayız” dayanışma kampanyası tanıtıldı.
EKONOMİ Haberi


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve e-ticaret portallarının üst düzey temsilcilerinin katıldığı toplantı video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ekonomisinin çağın gereklerine göre dönüşüm sağlaması açısından en önemli unsurlardan birisinin dijitalleşme olduğuna işaret ederek, “KOBİ’lerimiz, işletmelerimiz, esnafımız ve kooperatiflerimiz e-ticaret kanalıyla kendilerine yeni ufuklar açma imkanına sahipler” dedi.

Ticaret Bakanlığı olarak, dijitalleşmenin ülke ekonomik ve ticari hayatında mümkün olan en etkin biçimde tesis edilmesi için çalıştıklarını ve yeni projeler uyguladıklarını dile getiren Pekcan, korona virüs salgının yarattığı etkilere değinerek, “Gerek üretimde gerekse ticarette dijital teknolojilerden, bilgi ve iletişim teknolojilerinden faydalanabilenler bugünleri nispeten daha az sorunla atlatabilme şansına sahip olabiliyor” dedi.

E-TİCARETE GÜVENİN ARTIRILMASINA YÖNELİK BİR ADIM ATTIK

Sanal ticaret heyeti ve sanal fuarlar uygulamalarının hayata geçirilmeye başlandığına dikkat çeken Pekcan, yenilikçi uygulamalarla Türk ürünlerinin pazarlanması için yeni olanaklar sağlanacağını kaydetti.

Korona virüs salgını nedeniyle bu tür yenilikçi yaklaşımların son derece önemli ve etkili hale geleceğini ifade eden Bakan Pekcan, doğrudan e-ticaret alanına yoğunlaşan önemli çalışmaların olduğunu, bunların başında da Elektronik Ticaret Bilgi Sisteminin (ETBİS) geldiğini belirtti.

Pekcan, “ETBİS’den önce e-ticarete yönelik ulusal bir ölçme ve değerlendirme sistemimizin olmayışı önemli bir eksiklik olarak karşımıza çıkmaktaydı. ETBİS ile e-ticarete ilişkin verilerin paylaşılacağı bilgi platformu oluşturduk. Böylece e-ticarete duyulan güvenin artırılmasına yönelik önemli bir adım daha atmış bulunuyoruz” dedi.

Bakan Pekcan ayrıca güvenlik, gizlilik ve hizmet kalitesi konularında yaşanan endişelerin giderilmesi ve e-ticaret sitelerinin güvenirliğinin tesis edilmesi amacıyla e-ticarette Güven Damgası Sistemini de oluşturduklarını hatırlattı.

KOBİ’LERE FİNANSAL KOLAYLIK SAĞLANACAK

“E-Ticaret Olarak KOBİ’lerin Yanındayız” kampanyası ile daha fazla KOBİ’nin e-ticaret ile tanışmasının hedeflendiğini vurgulayan Pekcan, şunları kaydetti:

“Kampanya sayesinde pazarlama sıkıntısı çeken küçük işletmelerimize çözüm getirmiş olabilmeyi, KOBİ’lerimizin e-ticaret sayesinde büyümesini ve kurumsallaşmasını, e-ticaret sayesinde emeklerinin karşılığını alabilmelerini arzu ediyoruz. Yerel ürünlerin ve yerel üreticilerin e-ticaret sayesinde ürünlerini etkinlikle pazarlayabilmelerini; katma değer elde etmelerini ümit ediyoruz. Kampanyaya destek veren firmalarımız (e-ticaret sitelerimiz, altyapı sağlayıcılarımız ve ödeme kuruluşlarımız) e-ticaret sitelerine üye olacak veya mevcut e-ticaret faaliyetlerini artıracak KOBİ’lere finansal ve teknik manada yeni kolaylıklar sağlayacaklar.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: KOBİ’lerin, pazarlama, sıkıntılarına, e-ticaret, çözümü,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
İnsanların en hayırlıları, ahmak, aptal diye adlandırılmadıkça kıyamet kopmaz


Hz. Muhammed
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı