Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 02:09 Bu haber 312 kez okundu
 
Leyen: Türkiye, AB üyesi olma yönünde ilerlemiyor
Avrupa Komisyonu'nun yeni seçilen başkanı Ursula von der Leyen, Türkiye'nin üyeliği konusunda, üye olmak isteyen ülkelere yaklaşımlarının bu ülkelerin tavrına bağlı olacağını belirtti.
DÜNYA Haberi


Von der Leyen, "Bu ülkelerin bize, Avrupa Birliği üyesi olmaya hazır olduklarını göstermeleri gerekiyor. Türkiye hakkında son yıllarda bu yönde bir ilerleme görmedim. Hatta tersi bir durum söz konusu. Avrupa değerlerine ve kurallarına yaklaştıklarını gösterme görevi, üye olmak isteyen ülkelere düşüyor." açıklamasında bulundu.

 Öte yandan tanıtılan yeni dönem listesine göre Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecini takip edecek Komisyon üyesi, Macar aşırı sağcı siyasetçi Laszlo Trocsanyi olarak belirlendi. Trocsanyi, göçmen karşıtı politikalarıyla tanınan bir isim.

"Türkiye'ye verilen paranın miktarını kesinleştirmemiz gerekiyor"

"Avrupa Birliği, Suriyeli sığınmacılar için Türkiye'ye milyarlarca euro vermeye devam edecek mi?" şeklindeki soruya Van der Leyen, Türkiye ile AB arasındaki düzensiz göçlerin 2016'da yapılan anlaşma öncesinde çok yüksek olduğunu ve bu nedenle anlaşmanın kendileri için önemli olduğunu söyleyerek cevap verdi.

Seçilmiş başkan, "AB sığınmacı kamplarına yatırım amaçlı Türkiye'ye 6 milyar euro verdi. Bu para, kamplardaki çocukların eğitimi gibi konularda kullanılması için verildi. Miktarın ne kadarının teslim edildiği konusu son zamanlarda tartışılıyor, bence bu sayının kesinleştirilmesi önemli çünkü bundan sorumluyuz." dedi. Diğer yandan Avrupa Birliği'nden ayrılma sürecinde olan Birleşik Krallık içinse listede bir aday bulunmuyor.

Bundan sonra ne olacak?

Ursula von der Leyen başkanlığında hazırlanan listenin Avrupa Birliği Antlaşması doğrultusunda ilk aşamada AB Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor. Liste onay alırsa, AB'nin resmi gazetesinde yayımlanacak.

Ardından adaylar Avrupa Parlamentosu'nun ilgili komiteleri tarafından mülakata alınacak. Parlamento, bu mülakatların sonrasında Avrupa Komisyonu listesinin tamamını oylayacak. Parlamentoda yeterli çoğunluk alındığında yeni üyeler AB Konseyi tarafından resmi olarak atanarak yeni görevlerine başlayacak.

Ursula von der Leyen, Avrupalı liderlerin uzun süren müzakereleri sonrasında Komisyon Başkanlığı için öne çıkan aday olmuş, temmuzda Avrupa Parlamentosu'nda yapılan oylamayla 327'ye karşı 383 oyla bu göreve seçilmişti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Leyen:, Türkiye,, AB, üyesi, olma, yönünde, ilerlemiyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Sen gönlünü beslemeye bak..! Yücelere gidecek, şereflenecek odur."


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı