Haber Detayı
17 Nisan 2020 - Cuma 03:21 Bu haber 322 kez okundu
 
Normal hayata ne zaman döneceğiz? Prof. Dr. Ateş Kara yanıtladı...
Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Ateş Kara, NTV'de Koronavirüs salgınıyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Prof. Dr. Ateş Kara, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgının seyrine ilişkin, ''Normal hayata ne zaman döneriz'' sorusuna ''Kurallara sıkı sıkıya bağlanırsak mayıs sonu haziran başı gibi dönebiliriz'' dedi.
GÜNDEM Haberi


Kara'nın öne çıkan sorulara verdiği yanıtlar şöyle: 

Türkiye, pik noktaya ne zaman ulaşacak, hayat ne zaman normale dönecek? 

"Birkaç günkü ülke rakamlarımız olumlu bir tablo sunuyor. Bunu şimdiden cevaplamak için de aslında erken. Yarın gelecek rakamlara da bakmamız gerekiyor. Normal hayata dönüşümüz kurallara sıkı sıkıya bağlanırsak Mayıs sonu Haziran başı olabilir."

Klimanın virüsle nasıl bir ilişkisi var? 

"Eğer filtresi düzenli temizleniyorsa çok ciddi bir sorun yaratmıyor. Eğer düzenli temizlenmezse ve bakımı yapılmazsa enfeksiyon olarak klima sıkıntı yaratabilir. Ama gerçek yaşamda bu oldukça düşüktür."

Koronavirüs kumaşlarda uzun süre yaşıyor mu?

"Virüsün insan vücuduna giriş yolu solunum sistemi olarak gerçekleşiyor. Şu ana kadar gıdalarla ilgili bir virüs bulaşma durumu görmedik. Elinizi, yüzünüzü mutlaka yıkayınız ve yüzünüze sürmeyiniz. Bu daha korunaklı bir durumdur.

Kumaşların üzerinde ise virüs bir nebze uzun yaşar. Ama kumaş üzerinde kalan virüs bizi daha mı hasta yapar, bu konuda henüz bir bulgu yok."

Bahar alerjisi ve korona virüs nasıl ayırt edilir?

"Korona virüste ateş daha fazla görülür, boğazda daha kesin bir ağrı ve acı olur. Koronavirüsbulgularında burun akıntısı çok fazla olmaz, buunu da biliyoruz."

Hastalanan kişi bağışıklık kazanıyor mu, tekrar hasta olur mu?

"Hastalanan kişi bir miktar kazanıyor. Ama bunu bir miktar olarak biliyoruz. Ama Koronavirüs enfeksiyonunda böyle bir özelliğe rastlamadık. Bir miktar bağışıklık kazandığını biliyoruz ve bu yüzden de plazma tedavisine başladık. Ancak bunun süresi ne kadar olacak bilmiyoruz."

Aşı uygulaması ne zaman yapılır?

"Korona virüs aşısının ocak ayı gibi belki aralık gibi ilk uygulamayı bekliyoruz. Çok güzel sonuçlar elde ediyoruz fakat örnek vermek gerekirse de sıtma aşısı 32 senede bulundu. 

Kilolu grupta hastalığın daha ağır seyrettiğini öğrenmeye başladık. Ama sigara içenler de risk oldukça yüksek." 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Normal, hayata, ne, zaman, döneceğiz?, Prof., Dr., Ateş, Kara, yanıtladı...,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Özlü Sözler
Sen gönlünü beslemeye bak..! Yücelere gidecek, şereflenecek odur."


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı