Haber Detayı
21 Mart 2020 - Cumartesi 18:16 Bu haber 280 kez okundu
 
Özel okullar ücretleri iade edecek mi?
Yeni tip korona virüsün (Covid-19) Türkiye’de görülmesinin ardından tedbir amaçlı ilkokul, ortaokul ve liselerde 16 Mart itibarıyla eğitime 1 haftalığına ara verildi. 23 Mart Pazartesi saat 09.00’da da uzaktan eğitim sürecine başlanacak. Milli Eğitim Bakanı (MEB) Bakanı Ziya Selçuk, CNNTürk'te katıldığı programında milyonlarca öğrenci ve velinin aklına takılan soruları yanıtladı. Bakan Selçuk, özel okulların velilere ücret iadesi yapıp yapmayacağı sorusunu "Özel okullarla ilgili hukukçular ile ortak çalışmalarımız sürüyor. Kimsenin mağdur olmaması için çalışıyoruz." şeklinde yanıtladı.
GÜNDEM Haberi


Bir sonraki pazartesi günü okullar açılacak mı?

"Bu soru sıklıkla soruluyor. Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulumuzla bu süreci hassasiyetle takip ediyoruz. Bu bağlamda başka faktörleri de dikkate alıyoruz. Veriler ne olursa topluma verileri sunarız. Bu belirsizlik rahatsız ediyor farkındayım. Veriler doğrultusunda karar verilecek. Okulların açılmasıyla ilgili eğitimsel bir açığımız yok. Ama bu konu sağlık koşullarına bağlı. Alacağımız karar sağlık kuruluşlarına bağlı. Sağlık Bakanı ile sürekli temas halindeyiz. Sağlık Bakanı ile bu hafta görüşeceğiz."

Eğitim takvimi değişecek mi?

Biz her türlü senaryoya hazırız. Bu süreç biraz uzadı diyelim elimizde esnek bir paket va. Diyelim ki dönem bitti süre uzadı ona göre paketimiz var. Telafi çalışması planlıyoruz. Önemli olan çocukların fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak.

Sınavların içeriği yüz yüze görülen konulardan olacak

"Önceliğimiz çocukların sağlığını korumak. Sınavlarda sadece yüz yüze görülen konulardan sorumlu tutulacaklar. Çocukların strese girmemesi önemli. Tamamen müfredat içerikli. Hedefimiz sınavları ertelememek. Ancak tedbir amaçlı zaruri durumlarda bu ertelenebilir"

Her türlü eksikler giderilecek

"Hiçbir AB ülkesinde büyün öğrenciler aynı anda eşzamanlı eğitime alacak bir internet altyapısı yok. Pazartesi günü yoğunluk oluşabilir ancak olmaması için haftalardır bunun için çalışıyoruz. Her türlü eksiği gidereceğiz."

"EBA içeriklerinde sanatsal faaliyetlerimizi var. Çocuklar evde kaldığı süreçte yüzlerce etkinlik örneğimizden yararlanıp, boş zamanını değerlendirebilir."

Dersleri takip etmeyen öğrenciler için ne yapılmalı?

"Uzaktan eğitim sürecince çocuğun istediğini dinlemek önemli. Zaten istediğini sürüyor.Onların öz sorumluluğu geliştirmek çok önemli. Ancak velilerin sürekli dışarıdan baskı yapması verim sağlamayacak. Çocuklar velileri dinlemeyip uzaktan derse girmeyi kabul etmediğinde, veli rehberlik öğretmenlerimizle iletişime geçip sorunları çözmek için tavsiye alabilecek"

VELİLER PARA İADESİ ALACAK MI?

"Özel okullarla ilgili hukukçular ortak çalışmalarımız sürüyor. Mücbir sebepler değerlendirilmeli. Kimsenin mağdur olmaması için çalışıyoruz"

"Teneffüs jestime desteğe ben de şaşırdım"

"Okullar açıldığında ilk teneffüs 40 dakika olacak müjdesini verdim. Çünkü herkes korona virüs konuşuyor. Ben sosyal bir dokunuş yapmak istedim. Ortamı yumuşatmak için. Küçük bir jest yaptım ama bu kadar destek geleceğini tahmin edemedim."

EBA'da ilk kez öğretme eğitimi için yapı oluşturuldu. Her bir öğretmen için kişiye özel içerikler ve altyapılar oluşturduk. Çocuklar destek ya da koronavirüs konusunda öğretmenlere de destek vereceğin

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Özel, okullar, ücretleri, iade, edecek, mi?,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Eğer ilerlemek isterseni her yere atılma. Merhem ve mum gibi ol. Diken gibi olma…


Hacı Bektaşı Veli
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı