Haber Detayı
30 Ocak 2020 - Perşembe 17:39 Bu haber 499 kez okundu
 
Pekin'de evlenmek ve cenaze defnetmek yasaklandı
Çin'in başkenti Pekin'de yeni Korona virüsü salgınının ürkütücü boyutlara ulaşması nedeniyle evlilik ve cenaze defin işlemlerine geçici olarak yasak getirildiği belirtildi. Korona virüsü Çin'in bütün eyaletlerine yayıldı. Pekin yönetimi Korona virüsün yayılmasını önüne geçebilmek için önlemlerini sıklaştırıyor.
DÜNYA Haberi


China News'in haberine göre çok sayıda kişiyi bir araya getirmeleri nedeniyle evlilik ve cenaze defin işlemleri geçici olarak yasaklandı. Yasak nedeniyle Çinli çiftler, bin yılda bir gelecek olan 02.02.2020 tarihinde dünya evine giremeyecek. Çok sayıda Çinli, bu tarihte evlenmeyi planlıyordu. Zira Çincede 2 Şubat 2020, "seni seviyorum, seni seviyorum" cümlesiyle aynı telaffuza sahip. 

Pekin yönetimi, 25 Ocak'ta Çin Yeni Yılı için planlanan tüm etkinliklerin iptal edildiğini açıklamıştı. 

Tek parti hükümeti için büyük sınav

Korona virüsü salgını Çin Komünist Partisi'nin yönetim biçimi açısından da önemli bir sınav olarak gösteriliyor. Keskin kararları hızlı bir şekilde alabilen Pekin yönetimi basın özgürlüğüne barış zamanında dahi koyduğu kısıtlamalarla zaten biliniyordu. Fakat Korona virüsünün oluşturduğu bu sıkıntılı atmosferde Çin hükümetinin aldığı kararlar da önemli bir testten geçmiş olacak.

Çin hükümeti her ne kadar Dünya Sağlık Örgütü'yle şeffaf bir çalışma gösterse de Çinliler için bu böyle değil.

Çin içerisinde Whatsapp kullanımı yasak ve vatandaşlar WeChat üzerinden mesajlaşıyorlar. Korona virüsünün belli bir lokasyonda tespit edildiğinde hükümet vatandaşlarına hastanın hastanın nerede ve ne zaman tespit edildiğine dair mesaj atıyor. O bölgede aynı saatte bulunan vatandaşların en yakın sağlık kuruluşuna gitmeleri ve o bölgeden yakın saatlerde geçmiş vatandaşların da kendilerini karantina almaları tavsiye ediliyor.

Herhangi bir taşkınlığın ortaya çıkması söz konusu değil. Zira hükümete yönelik herhangi bir eleştiri yöneltmemek konusunda da otosansür uygulama konusunda oldukça tecrübeliler. Yine de hükümet yöneticilerine eleştiriler olmuyor değil. Fakat "Başkan Şi Ciping nerede?" gibi bir yorum geldiği zaman devlet yorumu yazan kişiyi "söylenti yaymak" suçuyla gözaltına aldı. Yine Hubei Daily gazetesinde bir gazeteci Vuhan belediye başkanını istifaya çağırdığında makale hemen yayından çekildi ve gazete özür yazısı yayınladı.

İzmir ve Ankara'nın toplam nüfusundan daha fazla nüfusu olan bir kent olan Vuhan'ı ordu eliyle herhangi bir yasal kısıtlamaya takılmadan hızlı bir şekilde karantinaya alabilmek oldukça zor bir durum gibi gözükse de Çin şartlarında bunu yapabilmek tüm bu baskılar sebebiyle mümkün olabiliyor. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Pekin'de, evlenmek, ve, cenaze, defnetmek, yasaklandı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Değerli adam için şeref, hayattan çok daha ağır basar.


Shakespeare
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı