Haber Detayı
07 Mayıs 2020 - Perşembe 00:07 Bu haber 96 kez okundu
 
S&P Türkiye'nin kredi notunu açıkladı
S&P, Türkye'nin yerel ve yabancı para cinsinden kredi notlarını teyit etti Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, Türkiye'nin yabancı ve yerel para cinsinden kredi notlarını B+ ve BB- olarak teyit etti ve görünümü 'durağan' olarak belirtti.
EKONOMİ Haberi


Kuruluş, Kovid-19 salgınının Türk ekonomisi üzerinde negatif etkisi olacağını, bu etkilerin zayıf dış ticaret ve turizm kisvesi altında ortaya çıkacağını ve virüsün kurda olnaklığı artırırken iç talebi de doğrudan etkileyeceğini belirtti.

Temel senaryoda Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 3,1 daralacağını tahmin eden S&P, 2021 yılında ise yüzde 4,2 toparlanma beklediklerini vurguladı. S&P, Türkiye için orta vadeli tahminlerine de yer verdiği raporda, Türk ekonomisinin 2022 ve 2023'te yüzed 3,5 büyüyeceğini tahmin ettiklerini ifade etti.

S&P, durağan görünümün Türkiye'nin dirençmi özel sektörü ve hala kontrol altındaki net genel kamu borcu ile gelecek 12 ayda koronavisüs salgınından kaynaklacak aşağı yönlü ekonomik riskler arasındaki dengeyi yansıttığını bildirdi. S&P, kurdaki oynaklığa ve Kovid-19 salığını ile iliştili olarak ekonomik aktivitede yaşanan durgunluğa, kesintiye rağmen Türkiye'de GSYH'nın bu yılın ikinci yarısında toparlanmasını beklediklerini vurguladı.

Türkiye'nin büyüme, bütçe açığı ve ödemeler dengesi değerlerinin Kovid-19 nedeniyle hali hazırda tahmin edilenden daha fazla negatife dönmesi halinde kredi notlarını düyürebileceğini belirten S&P, "Ayrıca, kamu finansmanı için potansiyel negatif etkilerle birlikte sistemsel bankacılık sıkıntıları görülmesi halinde notu indirebiliriz" dedi.

S&P, kurdaki olnaklığın varlık kalitesi üzerinde baskı yaratabileceğini, aynı zamanda bankaların dış borçlarını çevirmeleri üzerinde veya yerleşiklerin tasarruflarını giderek artan şekilde dövize çevirmeleri yönünde risk yaratabileceğine de ifade etti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: S&P, Türkiye'nin, kredi, notunu, açıkladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Eğer ilerlemek isterseni her yere atılma. Merhem ve mum gibi ol. Diken gibi olma…


Hacı Bektaşı Veli
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı