Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 11:47 Bu haber 817 kez okundu
 
Sarar'da büyük kriz: Çalışanlara yazı gönderildi
Türkiye’de beş büyük üretim fabrikası ve 5 bin çalışanı bulunan tekstil devi Sarar'ı kriz vurdu. Sarar, toplu işten çıkarmaya hazırlanıyor. Ticari faaliyetlerine 1944 yılında Eskişehir’de başlayan, Türkiye’de beş büyük üretim fabrikası ve 5 bin çalışanı bulunan, hazır giyim sektöründe dünya markalarıyla yarışan Sarar da krizin vurduğu firmalar arasına girdi.
ÖZEL SEKTÖR Haberi


Yurt dışında 58 mağazası, Türkiye’de ise 75 şehirde 160’dan fazla Sarar konseptli mağazası ile hizmet veren Sarar'ın yönetim kurulu başkanı Cemalettin Sarar'ın, çalışanlarına toplu işten çıkarmalar olacağını ifade eden bir yazı gönderdiği belirtiliyor. BirGün'de yer alan habere göre Cemalettin Sarar imzası ile çalışanlara gönderilen yazıda, “İşçilik maliyetlerimiz ile genel giderlerimizin fazlalığı ve ihracat siparişlerimizde yaşanan düşüşler sebebiyle maliyetlerimizin artması, yapılan üretimin ve siparişlerin azalmış olması karşısında ortaya çıkan işgücü fazlalığı ile üretim yapmayı ekonomik olarak sürdürebilmemiz mümkün görünmemektedir” ifadelerinin yer aldığı aktarılıyor.

"Bugüne kadar bütün şartlarımızı zorlayarak bu noktaya geldik" denen yazıda, yönetim kurulunca alınan karar doğrultusunda üretim, üretime bağlı birimler, kesim, yönetim, depolar, muhasebe, personel, temizlik, bakım, sosyal hizmetler, makine bakım kadrolarından personel azaltımına gidileceği ifade edildi.

Yazıda, işten çıkarmalarda önceliğin, kendi isteği ile işten ayrılmak isteyenlere verileceği kaydedilirken kıdem ve ihbar tazminatlarının toplu ödenmeyeceği de belirtildi. Sarar'ın işçilere gönderdiği yazıda tazminat paraları için "İlk taksit 10 bin TL ve takip eden taksitler 5 bin TL’den az olmamak üzere toplam aytı taksitte ödenebilecektir. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 29’uncu maddesi gereği yapılan toplu çıkışlarda çıkan personel İŞKUR’un işsizlik maaşından faydalanılabilecektir" bilgisi paylaşıldı.

Çalışanlara gönderilen yazı şu şekilde:

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Sarar'da, büyük, kriz:, Çalışanlara, yazı, gönderildi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Özlü Sözler
Her kanat denizi aşamaz…


Mevlana
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı