Haber Detayı
18 Aralık 2019 - Çarşamba 01:03 Bu haber 520 kez okundu
 
SDK, bankalara sigorta cezası kesti
Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigorta Denetleme Kurulu'nun (SDK) bir çok bankaya sigorta cezası kestiği öğrenildi. Banka ve sigorta sektörünün üst düzey yöneticilerinin verdiği bilgiye göre, şu ana kadar ceza kesilen bankalara kesilen tutar, banka başına 50 milyon TL'nin üzerinde. Sektörde tüm bankalara yönelik denetleme yapıldığı bilgisini veren kaynaklar, denetlemesi devam eden bankalara da benzer cezaların kesilmesinin beklendiğini söyledi. Sigorta Denetleme Kurumu'nun cezayı, bireysel kredilerde tüketicilere yapılan hayat sigortaları ile ilgili kestiği öğrenildi. Bankacıların verdiği bilgiye göre cezaların nedeni ise bireysel kredi kullanımı sırasında tüketicilere yapılan hayat sigortaları.
BANKA & FİNANS Haberi


'HER BİR İŞLEM İÇİN 50 BİN TL'

BloombergHT'den Sefer Yüksel'e cezanın nedenini anlatan bir bankacı, "Örneğin, 36 ay vadeli kredi kullanan bir müşteri, kredisini vadesinden önce kapatmış, ancak kalan vade için kesilen hayat sigortası primi iade edilmemiş. Bunun gibi çok fazla işlem var" diye konuştu. Sigorta Denetleme Kurumu'nun denetlemeler sırasında tespit ettiği her bir işlem ayrı ayrı işlem yaptığı belirtilirken, işlem başına kesilen cezanın yaklaşık 50 bin TL civarında olduğu belirtiliyor. Bankalarda bu tip işlemlerin çok fazla olduğunu, talep eden müşteriye ödemenin yapıldığını belirten bankacılar, bu işlemlerin takibinin bazen zor olduğunu, bir çoğunun gözden kaçmış olabileceğini ifade ediyor.

'BAKANLIĞA İTİRAZ EDECEKLER'        

Sektörde bazı bankalarda denetlemenin hala devam ettiğini kaydeden bankacılar, tüm bankalar için denetleme sona erdikten sonra gerekli itirazların yapılacağını belirtiyor. cezaların çok yüksek olduğuna dikkat çeken bankacılar, ilk olarak Sigorta Genel Müdürlüğü ve Bakanlığa itiraz edeceklerini, itirazların sonuç vermemesi durumunda ise konunun mahkemeye taşınacağını belirtiyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: SDK,, bankalara, sigorta, cezası, kesti,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Dağlar nice yüksek ise,yol onun üstünden geçer.


Yunus Emre
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı