Haber Detayı
22 Ekim 2019 - Salı 20:31 Bu haber 473 kez okundu
 
Son dakika… Ruslarla 10 maddelik anlaşma açıklandı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinde bir araya geldi. Yapılan 6 saatlik zirve sonrasında 10 maddelik bir anlaşma ortaya çıktı. Anlaşmada, süre 150 saat daha uzatıldı. ABD ile 17 Ekim'de yapılan görüşmeler sonrası terör örgütü YPG'ye verilen süre bu gece saat 22:00'de dolacaktı. ABD ile yapılan bu anlaşma süresi dolmadan Rusya ile bir anlaşma daha yapılmış oldu.
GÜNDEM Haberi


Erdoğan ve Putin beklenenden uzun süren toplantı sonrası basın açıklamasında bulundu;

Erdoğan, “Görüşmede ana konu Suriye’deki gelişmelerdi. Akkuyu ve TürkAkım projelerinde iş birliği sürüyor. S-400 teslimatı da devam ediyor. Suriye konusunda Putin ile çok çaba harcadık. 16 Eylül’de Aanayasa komitesini ilan ettik. Bugün ağırlıklı olarak harekâtı ele aldık. Putin’e harekât ile ilgili kapsamlı bilgi verdik. Barış Pınarı, Suriye’nin toprak bütünlüğünü garanti altına almaktadır. Suriye’nin egemenliğinde gözümüz yoktur. 23 Ekim saat 12 itibariyle 150 saat içinde YPG güvenli bölgeden çıkartılacaktır. Sınırın 10 km derinliğinde Türk-Rus devriyeleri başlayacaktır.”Putin, “Erdoğan, bana Suriye’deki operasyonu açıkladı. Türklerin endişelerini anlıyoruz. Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kürtler arasında kapsayıcı bir diyalog olması gerekiyor. İnsani yardım konusunu da konuştuk. Göçmenlerin geri dönmesi konusunda destek bekliyoruz.”

10 MADDELİK ANLAŞMA

Ardından Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında varılan 'Mutabakat Muhtırası' iki ülkenin dışişleri bakanları tarafından Türkçe ve Rusça olarak okundu:

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin aşağıdaki konularda mutabık kalmışlardır:

1. Her iki taraf Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.

2. Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.

3. Bu çerçevede, Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.

4. Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.

5. 23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.

6. Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.

7. Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.

8. Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.

9. Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.

10. Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir. 

 
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Son, dakika…, Ruslarla, 10, maddelik, anlaşma, açıklandı!,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Adem suretinde olan herkes adem değildir…


Hacı Bektaşı Veli
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı