Haber Detayı
01 Şubat 2020 - Cumartesi 14:52 Bu haber 418 kez okundu
 
Trump'a beraat kararının yolu açıldı
Senato'daki azil duruşmasında Demokratların tanık çağrılma talebi reddedildi. Çarşamba günü yapılacak oylamada Trump'ın beraat edileceğine kesin gözüyle bakılıyor
Haberi


Amerikan Senatosu Başkan Donald Trump’a yönelik azil yargılamasında görgü tanıklarının çağrılmamasına karar verdi. Senato’nun Trump’ın görevden alınıp alınmaması yönünde iki azil suçlamasıyla ilgili oylamayı Çarşamba günü yapması bekleniyor.

Senato’daki yargılamada görgü tanıklarının çağrılıp çağrılmayacağı, sürecin başlamasıyla birlikte tartışılan konuydu.

Yargılama boyunca Demokratlar görgü tanıklarının dinlenmesini savundu.

Bu konuda bazı Cumhuriyetçilerin Demokratlarla birlikte hareket edip görgü tanıklarının çağrılması olasılığı gündemdeydi.

Ancak önceden Demokratlarla birlikte hareket edebileceği belirtilen dört Cumhuriyetçi senatörden ikisi Lamar Alexander ve Lisa Murkowski’nin, yapılan oylamada görgü tanıklarının dinlenmemesi yönünde oy kullanması nedeniyle Demokratlar istediklerini elde edemedi.

Görgü tanıklarının çağrılması oylaması 49’a karşı 51 oyla reddedildi.

45 Demokrat, 2 bağımsız ve 2 Cumhuriyetçi senatör görgü tanıklarının dinlenmesi yönünde oy kullandı.

Cumhuriyetçi senatörler Mitt Romney ve Susan Collins, Demokrat ve bağımsızlarla birlikte görgü tanıklarının çağrılması yönünde oy kullandı ancak sonuç değişmedi.

Bu sonuçla Cumhuriyetçilerin istediği oldu. Senato’daki azil yargılaması Çarşamba günü Trump’a yönelik suçlamalarla ilgili olarak görevden alınıp alınmayacağı oylamasıyla son bulacak.

Trump’ın görevden alınmayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Başkan’ın görevden alınması için 100 üyeli Senato’da 67 senatörün bu yönde oy kullanması gerekiyor.

Görgü tanıklarının bile çağrılmadığı yargılamada Trump’ın görevden alınmayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Oylama Çarşamba günü yapılacak ancak ondan önce, Pazartesi Senato'da kapanış tartışmaları devam edecek.

Temsilciler Meclisi’nde 18 Aralık’ta yapılan oylamada, Başkan Donald Trump hakkında görevi kötüye kullanma ve Kongre’nin çalışmasını engelleme suçlamalarıyla ilgili olarak azil kararı çıkmıştı.

Demokratlar için önemli bir "yenilgi"

Söz konusu oylama, özellikle eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın Ukrayna konusundaki ifadesini dinlemek için mahkemeye çağrılmasını talep eden Demokratlar için kayda değer bir yenilgi anlamı taşıyor.

Böylece, Bolton'ın yakında piyasaya çıkacak kitabında yer aldığı iddia edilen Ukrayna bölümüyle ilgili tartışmalar da Senato gündeminden düşmüş oldu.

New York Times gazetesi, Bolton'ın yeni çıkacak kitabında, Trump'ın siyasi rakibi Joe Biden ve oğluna yönelik soruşturma açılana kadar Ukrayna'ya askeri yardımı dondurmayı istediğini yazdığını iddia etmiş, Trump ise iddiayı yalanlamıştı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Trump'a, beraat, kararının, yolu, açıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
İmana gel ki, elemden emin olasın. Kadere teslim ol ki selamette kalasın.


Bediüzzaman Said Nursi
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı