Haber Detayı
13 Ekim 2020 - Salı 01:58 Bu haber 126 kez okundu
 
Türkiye Finans’ın sahibi Suudi bankadan stratejik adım
Suudi Arabistan Menkul Kıymetler Borsası (Tadawul), dün Türkiye Finans'ın da sahibi olan The National Commercial Bank (NCB) ile Samba Financial Group hisselerine yönelik alım satım işlemlerinin ‘iki dev bankayı birleştirecek anlaşmayı duyurmak için’ bir günlüğüne askıya alındığını açıkladı.
BANKA & FİNANS Haberi


National Commercial Bank, ödenmiş sermayedeki yüzde 67’lik payı ile Türkiye Finans Katılım Bankası'nın yönetimini elinde bulunduran hâkim ortağı.

Suudi bankacılık sektörü, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki en büyük banka birleşmesini açıkladı.

İki dev bankanın birleşme sürecinin 2021 yılının ilk yarısında yasal olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

NCB tarafından Tadawul sitesi üzerinden yapılan açıklamada, Samba Financial Group ile dün bağlayıcı bir birleşme anlaşması imzalandığı bilgisi yer aldı.

Söz konusu iki bankanın, Şirketler Kanunu hükümleri ve Sermaye Piyasası Kurumu tarafından çıkarılan birleşme ve devralma düzenlemelerine uygun olarak aralarında birleşme anlaşmasının uygulanması için gerekli adımları atmaya karar verdikleri ifade edildi.

 

İki banka tarafından yayınlanan ortak resmi belgeye göre Samba Bank’ın süresi dolana ve tüm hisseleri iptal edilinceye kadar The National Commercial var olmaya devam edecek. İlk yarının konsolide mali sonuçlarına göre iki bankanın toplam net gelirinin 7,2 milyar riyal (2 milyar dolar) olması bekleniyor.


Bu yıl itibariyle, toplam varlıklar toplam 837 milyar riyal (223 milyar dolar) ve birleşik öz kaynak tabanı 120 milyar riyali (32 milyar dolar) buluyor.

Belgeye göre iki banka, Mühendis Ammar el-Hudairi’yi (şu anda Samba Financial Group’un Başkanı) yeni bankanın Yönetim Kurulu Başkanı olarak, Said bin Muhammad el-Gamdi’yi ise (şu anda NCB Ticaret Kurulu Başkanı) yeni bankanın CEO’su olarak atayarak, birleşmenin tamamlanması üzerine gerekli adımları atmayı kabul etti. 

Adı açıklanmayan yeni banka, büyük projelerin yanı sıra küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleyip, ticareti ve nakit akışını canlandırarak ülkedeki ekonomik dönüşümü ilerletmeyi ümit eden Suudi Arabistan’ın en büyük kurumsal finansmanı olacak.

Yeni bankanın Yönetim Kurulu Başkanı Ammar el-Hudairi, birleşmenin hissedarlar için büyük değer sağlayacağını dile getirerek, “Analist girişimcilerin büyüme ve genişlemeyi başarmak için mevcut yatırım fırsatlarından yararlanmasını destekleyerek, olağanüstü bankacılık hizmetleri sağlayacak ve bölgesel finansal güce sahip olacak lider bir yerel Banka kurulacak. Yeni banka, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu’nun birçok hedefine ulaşılmasına da katkıda bulunacak” diye konuştu.

Yeni bankanın CEO’su Said bin Muhammad el-Gamdi ise, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu çatısı altında tarihi gelişmelere tanık olduğuna dikkat çekerek, “Amacımız, Suudi Vizyonu tarafından belirlenen hedeflere ulaşılmasını destekleyen ulusal bir finansal varlık oluşturmaktır” dedi.

Ülke yönetiminin değişmesiyle uluslararası arenada Türkiye karşıtı eylemlere imza atan Suudi Arabistan, son dönemde Türk ürünlerini Türkiye sokmamak için adımlar atacağını ima ederek örtülü tehditlerde bulunuyor.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Türkiye, Finans’ın, sahibi, Suudi, bankadan, stratejik, adım,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Özlü Sözler
Yaldızlı sözlerle erdem bağdaşmaz.


Konfüçyus
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı