Haber Detayı
29 Ekim 2019 - Salı 13:43 Bu haber 285 kez okundu
 
Türkiye'ye 64 bin ‘milliyetsiz’ turist geldi
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre 2019 yılı Ocak-Ağustos döneminde Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.7 artış göstererek 31 milyona yükselirken, gelen turistlerin içinde 64 bin 246 kişi de herhangi bir ülkeden vatandaşlığı olmayan ‘milliyetsiz’lerden oluştu.
TÜRKİYE Haberi


İstanbul’a da 8 ayda bu statüde gelen turist sayısı da yüzde 18.3 artışla 45 bin 503’e yükseldi. İstanbul’a gelen turist sıralamasında ‘milliyetsiz’ statüsüne sahip kişiler 51’inci sıraya kadar çıktı.
Bu statüde bulunan kişiler, bulunduğu ülkenin verdiği ‘milliyetsiz’ pasaportu ile Türk konsolosluğundan vize alarak Türkiye’ye gelebiliyorlar. Uluslararası hukuki tanımına göre ‘vatansız’ kişi, hiçbir devlet tarafından vatandaş sayılmayan kişi olarak tanımlanıyor. 'vatansız' olan bir kişinin kişisel statüsü de daimi ikametgahının olduğu ülkenin kanununa göre düzenleniyor.
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’İN TAHMİNİNE GÖRE 12 MİLYON 'VATANSIZ' VAR
Dünyada yaklaşık 12 milyon vatansız kişi olduğu tahmininde bulunan Birleşmiş Milletler(BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne göre kayıtlı ‘vatansız’ sayısı Asya ve Pasifik’te 1 milyon 582 bin, Afrika’da 715 bin, Avrupa’da 570 bin, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da 372 bin, Amerika’da 2 bin 460…Birleşmiş Milletler ayrıca 77 ülkede 3,5 milyona kadar ‘vatansız’ kişi olduğu tahmini yapmıştı.Bugün ‘vatansız’ kişilerin en büyük nüfuslarının Bangladeş, Butan, Kamboçya, Fildişi Sahilleri, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Dominik Cumhuriyeti, Hindistan, Kenya, Letonya, Estonya, Malezya, Moritanya, Myanmar, Nepal, Brunei, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Irak, Suriye, Lübnan, Tayland ve Cezayir’de bulunduğu belirtiliyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Türkiye'ye, 64, bin, ‘milliyetsiz’, turist, geldi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.


İMAM-I RABBANİ (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı