Haber Detayı
15 Nisan 2020 - Çarşamba 16:47 Bu haber 111 kez okundu
 
Verem aşısı kullanan ülkeler daha avantajlı
ABD'de yapılan bir araştırma tüberküloz (verem) aşısı olarak da bilinen BCG'yi kullanan ülkelerde korona virüse bağlı ölüm sayısının diğer ülkelere göre daha düşük olduğunu ortaya çıkardı. Korona virüste ölüm sayısı 125 bini geçerken, ABD’deki saygın kurumlardan biri olan Johns Hopkins Bloomberg Kamu Sağlığı Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada Kovid-19 ile ilgili dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı.
DÜNYA Haberi


Araştırmayı yürüten bilim insanları yüzyıllardır kullanılan Bacillus Calmette-Guérin isimli verem aşısını kullanan ülkelerde korona virüse bağlı ölüm oranlarının daha düşük olduğunu açıkladı.

Araştırmayı yürüten uzmanlar, “Dünya çapında korona virüse karşı önlem stratejisi ve tedavi yöntemi olarak verem aşısı BCG’yi kullanan ülkelerde ölüm oranı 5.8 kat daha az. BCG’nin kullanımını inceleyip bunu ülkelerdeki Kovid-19 oranlarına yaydığımızda ortaya bu sonuç çıktı” ifadesini kullandı.

İlk olarak 1921 yılında insanlar üzerinde kullanılmaya başlanan ve veremle mücadelede büyük bir önemi olan aşının üzerinde Kovid-19 ile mücadele için geliştirmeler yapılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bu hafta yaptıkları açıklamada, BCG aşısının korona virüse doğrudan etki ettiğine dair bir sonuç çıkarılmaması gerektiğini duyurmuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Verem, aşısı, kullanan, ülkeler, daha, avantajlı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Denizin dibinde incilerle taşlar karışık olarak bulunurlar, övülecek şeyler de kusur ve yanlışların arasında bulunurlar


Mevlana
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı