Haber Detayı
21 Kasım 2019 - Perşembe 07:06 Bu haber 203 kez okundu
 
Vergi rekortmenleri açıklandı
2019 yılında en çok vergi ödeyen ilk iki rekortmenin ismi ve ödediği vergi miktarı açıklanmadı. Üçüncü sırada Rahmi Koç yer aldı. . Ancak, listeye bakıldığında 57 Gelir Vergisi Rekortmeni isimlerinin açıklanmasını istememiş. Kalan 43 rekortmen ise isminin açıklanmasına itiraz etmemiş.
GÜNDEM Haberi


Listede dikkat çeken noktalardan biri ilk iki Gelir Vergisi Rekortmenin isminin açıklamasını istememesi.  İlk iki isim Türkiye’nin en zengini olarak bilinen Koç ailesinin önüne geçmiş gözüküyor. Üçüncü sırada Mustafa Rahmi Koç var ve ödeyeceği vergi tutarı 54.169.333,78.-TL. 7’nci sıradaki Mehmet Ömer Koç’un ödeyeceği vergi tutarı da 29.280.745,40.-TL’dir. 2018 yılında Sabancı ailesinde dört kişi de ilk yüz rekortmen içinde yerini almış. 

İsmi açıklanan 43 Gelir Vergisi Rekortmenden, 31’i İstanbul’dan,  3’ü Anakara’dan, 1’i İzmir’den, 1’i Bursa’dan, 3’ü Gaziantep’ten, 1’i Denizli’den, 1’i Hatay’dan, 1’i Eskişehir ve 1’i de Antalya’dan çıkmıştır.   

KURUMLAR VERGİSİ REKORTMENLERİ! 

2018 yılında tahakkuk eden toplam Kurumlar Vergisi 107.177.192.000.-TL olmuştur. İlk yüzde yer alan 27 Kurumlar Vergisi Rekortmeni isminin açıklanmasını istememiştir. Kalan 77 Kurumlar Vergisi Rekortmeninin yaklaşık yarısı olan 38’i Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı’nın mükellefidir. Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığının önemi yadsınamaz ve bu daireye gereken dikkat ve özen gösterilmelidir. 

Kurumlar Vergisi tarafında Merkez Bankası 2018 yılında 10.610.542.065,28.-TL ödeyerek en yüksek Kurumlar Vergisi ödeyen kurum olmuştur. Toplam Kurumlar Vergisi’nin 10’unu Merkez Bankası tek başına ödemiştir. Merkez Bankasını Ziraat Bankası izlemiştir ve 2.439.822.266,92.-TL Kurumlar Vergisi ödemiştir. Üçüncü sırada Garanti Bankası, dördüncü sırada İş Bankası, beşinci sırada Türkiye Petrolleri, altıncı sırada İskenderun Demir Çelik, yedinci sırada Ereğli Demir Çelik, sekizinci sırada Vakıflar Bankası, dokuzuncu sırada Yapı Kredi Bankası gelmektedir. 

Diğer bankalarda üst sıralarda ilk yüz rekortmen içine girmişlerdir. Bu durum yüksek faizlerden kaynaklı olarak şirketlerin ve vatandaşın yüksek oranda faiz ödemesinden kaynaklanmaktadır. Bankaların çok kar etmesi demek banka dışındaki şirketlerin ve vatandaşların daha az para kazanması anlamına gelmektedir. Çünkü banka dışındaki şirketler ile vatandaşlar yüksek faiz ödeyerek daha yüksek maliyetlere katlanıyor iken bankalar bu maliyetleri kara çevirmiş oluyor.  

Temennimiz, bankaların değil üretim yapan kuruluşlarımızın vergi rekortmenleri olmaları yönündedir. Ülkemizin kalkınması ve büyümesi öncelikle çok daha fazla üretim yapılmasına bağlıdır. Gelir ve Kurumlar Vergisi Rekortmenlerinden isimleri açıklananların listesine aşağıda yer verilmiştir.  

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Vergi, rekortmenleri, açıklandı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen."


Yunus Emre
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı