Haber Detayı
15 Eylül 2020 - Salı 19:41 Bu haber 54 kez okundu
 
Virüsü en fazla bulaştıran yaş grubu: 10-18
Çocukların korona virüs bulaştırıcılığı hakkında Habertürk canlı yayınında değerlendirmelerde bulunan Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Çocukların bütün dünyada sokağa çıkma yasaklarının olduğu dönemde iki yanlış düşünce doğdu. Mart ve nisan aylarında yapılan çalışmalarda çocukların hem hastalık belirtisi göstermediği, hem de hiç çocuk ölmediği ve bu çocukların (virüs) bulaştırmadığı sonucuna varıldı. O zaman biz itiraz ediyorduk. Bu çalışmalar yapıldığında çocuklar zaten sokağa çıkmıyordu. Oyun alanları, okullar kapalıydı. Çocuk nereden alıp bulaştıracak.
GÜNDEM Haberi


"EN ÇOK 10 İLE 18 YAŞ ARASINDAKİ ÇOCUKLAR BULAŞTIRIYOR"

Örneğin; ABD'de 2 Nisan'da bütün hastaların yüzde 2'si çocukken; 6 Ağustos'ta yapılan çalışmada henüz okul açılmamışken, sadece kreşler ve anaokulları açıkken yüzde 9 buçuğu çocuktu. Okullar açıldığı zaman bu oranlar daha da artacaktır. Kendi takip ettiğimiz çocuklardan oluşan 220 vakalık bir seri yayınladık. Bu 220 vakanın 6'sı uzun süre yoğun bakımda yattı, solunum cihazına bağlandı ve iki tanesini de maalesef kaybettik. O yüzden çocuklarda hiçbir şey yapmıyor, çocuklar bulaştırmıyor düşüncesi tamamen yanlış. Tam tersine en çok hangi yaş grubu bulaştırır derseniz, yaşlıları yetişkinleri de işin içine koyduğumuzda en çok 10 ile 18 yaş arasındaki çocuklar bulaştırıyor. Çünkü onların davranışlarını kontrol etmek çok zor. Bulaştıracak riskli faaliyetlerin içinde bulunuyorlar ve genellikle de alıp evlere getiriyorlar.

KISITLAMALARA RAĞMEN AĞIR HASTALARIN ÇOK BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU 65 YAŞ ÜSTÜ

65 yaşın üzerine uzun süredir kısıtlamalar uygulanıyor ama aynı zamanda her gün ağır hasta sayımız giderek artıyor. 580'lerden bin 267'lere geldi. Bu kadar yasağa rağmen hala o ağır hastaların çok büyük çoğunluğu 65 yaş üstü. Aynı evde yaşayan gençler, çocuklar sokağa çıkıyor. Virüsü alıp eve getirip onlara bulaştırıyorlar. O yüzden okulların açılmasına sadece çocukların sağlığı gözüyle bakmamak lazım; toplumun sağlığı açısından da son derece önemli" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Virüsü, en, fazla, bulaştıran, yaş, grubu:, 10-18,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Özlü Sözler
Adem suretinde olan herkes adem değildir…


Hacı Bektaşı Veli
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı