Yazı Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 09:05 Bu yazı 957 kez okundu
 
ÖNCE CAN MI CANAN MI?
Müge Meşe
mugemese@globalekonomi.com.tr
 
 

ÖNCE CAN MI CANAN MI? 

Tabii ki CANAN!

Benzer sebeplerle yayını altı ay durdurulmuş ve ekonomik olarak zor günler geçirmiş, mağdur olmuş,  bir site sahibi ve yazar olarak, biraz gecikmeli de olsa CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun attığı tweetler yüzünden 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası alması karşısında Türkiye’deki adalet sistemine ilişkin endişelerimi ‘’Can’ ’değil ‘’Canan’’ diyerek yazmak istedim.

Ayrıca,  İfade özgürlüğünün ve insan haysiyetinin ancak insan hakları temeline dayalı demokrasilerde teminat altına alınabileceğine inanan birisi olarak, hiçbir şekilde katılmadığım, hatta kendi açımdan baktığımda sakıncalı bulduğum düşüncelerle dahi demokratik zeminde mücadele edilmesi gerektiğini savunurken,  rejim için tehdit oluşturuyor gerekçesiyle alternatif düşünceleri yok sayan bir duruma sessiz kalmayı da insanlık onuruyla bağdaştıramadım.

Üstelik de çok eski tarihlere ait tweetler bunlar... Tweetlerin atıldığı dönemde Kaftancıoğlu hakkında suç duyurusunda bulunulmuş, ama savcılar o gün hiç ilgilenmemiş, Tweetlerin bir bölümü hakkında da takipsizlik kararı verilmiş.

Ama her nedense 23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul seçiminden hemen sonra yargı mekanizması bir anda hızlandı .Canan Kaftancıoğlu hakkındaki bütün davalar üst üste toplandı ve  dokuz yıllık cezaya hükmedildi... Elbette son karar yargıya aittir, ama ortaya çıkan durum sanki biraz vaziyetten durum çıkarma gibi görünüyor. Hatta düşüncenin üstesinden gelemeyen zihniyetin, düşünenin üstesinden gelme çabasından başka bir şey değil gibi, bu olan biten.

Oysa: Yargının terazisi Can’ı da Canan’ı da aynı hassasiyetle tartmalıdır

Çünkü “hukukun üstünlüğü”nün hakim olduğu demokratik bir sistemde insanların inançlarına, düşüncelerine, kimliklerine ve renklerine bakarak karar verilmez verilemez. !

Eğer, bu ülkede herkesin iktidar muhalefet gözetmeksizin, kendini güvende hissedeceği adaleti, “hukukun üstünlüğü”ne göre işlediği bir yargı sistemi inşa edemezsek, korkarım hiçbirimiz geleceğimizden emin olamayacağız! 

Zira: Canan’lar için görmezden geldiğimiz adalet, bu dünyada umutla insanca, yaşamak isteyen Can’ımızın tek teminatıdır!

 Görüşmek üzere..

Müge Meşe 

 
Etiketler: ÖNCE, CAN, MI, CANAN, MI?, ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Özlü Sözler
Savaş eri, Allah için nefsi ile savaşandır.


İMAM-I AZAM (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı