Haber Detayı
26 Ağustos 2020 - Çarşamba 21:26 Bu haber 171 kez okundu
 
2020’nin en çok ses getiren 5 büyük şirket evliliği
Korona virüs krizi Mart ayında şirket evlilikleri ve satın alma (M&A) anlaşmalarını büyük ölçüde durdurdu. 2020'nin ikinci çeyreğinde şirket yöneticileri krizin yol açtığı kayıpları durdurmaya odaklanırken M&A anlaşmaları 485,3 milyar dolarla 11 yılın en düşük seviyesine geriledi. Salgının ortasında Microsoft’un TikTok’u devralma hamlesi M&A anlaşmaları arasında en yakından izlenen süreçlerden biri olsa da son aylarda olağanüstü M&A anlaşmaları güçlü bir geri dönüş yapıyor.
EKONOMİ Haberi


Financial News’in haberinde yer alan araştırma şirketi Dealogic’in verilerine göre M&A anlaşması hacimleri nisan ve mayıs aylarında 248 milyar dolara kadar düştü. Fakat haziran ve temmuz aylarında bu hacim yaklaşık 140 oranında artarak 589,5 milyar dolara kadar ulaştı. Bu miktar geçtiğimiz senenin aynı dönemiyle eşit seyrediyor.

Araştırma şirketi bu yılın en büyük M&A anlaşmasını şöyle sıralıyor:

Petrochina’nın 38,4 milyar dolarlık petrol ve gaz boru hattı satışı (Haziran)

Devlet petrol ve gaz şirketi PetroChina, petrol ve doğal gaz boru hatlarının ve depolama tesislerinin büyük bir kısmını 23 Temmuz'da Pipe China olarak da bilinen Çin Petrol ve Gaz Boru Hattı ağına sattığını duyurdu. 38,4 milyar dolar değerindeki anlaşma 2020 yılının en büyük M&A anlaşası olarak kayda geçti. Anlaşmayı yürüten bir dizi yerel yatırım bankası haricinde uluslararası bankalar olarak sadece Goldman Sachs ve UBS yer alabildi. Anlaşma M&A hizmetleri alanında Çin bankaları CITIC Securities ve Çin Uluslararası Bankası’nı bu yılın en büyük 10 M&A danışmanlık hizmeti veren bankaları arasına soktu.

Willis Towers Watson’ın 30 milyar dolara satışı (Mart)

İngiltere topyekûn karantinaya girmeden sadece yedi gün önce 9 Mart tarihinde dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden Aon Plc, yaklaşık 30 milyar dolara sektördeki en önemli rakiplerinden biri olan Willis Towers Watson’ı satın alacağını resmi olarak açıkladı. 2021'in ilk yarısında tamamlanacak olan birleşme, yaklaşık 80 milyar dolarlık bir değere sahip küresel bir sigorta devi yaratacak. Satın alma işlemi sigorta sektörü tarihinin bugüne kadarki en büyük satışı olarak kayda geçiyor. Anlaşmanın M&A danışmanlık hizmetlerini veren yatırım bankaları ise Goldman Sachs, Bank of America, Credit Suisse ve Morgan Stanley.

Analog Devices’ın 21 milyar dolara satışı (Temmuz)

ABD’li çip üreticisi şirket Analog Devices 21 milyar dolar değerinde bir anlaşmayla temmuz ayında rakibi Maxim Integrated Products’a satıldı. 68 milyar dolarlık piyasa değerinde yeni bir şirket oluşturan anlaşma ABD’deki yarı iletken sektörünün artan konsolidasyonu için bir gösterge olarak anlaşılıyor. Anlaşmanın M&A danışmanlık hizmetlerini veren yatırım bankaları ise JPMorgan, Morgan Stanley ve Bank of America oldu.

Speedway’in 21 milyar dolara satışı (Ağustos)

ABD'li market zinciri 7-Eleven'ın Japon sahibi Seven & i Holdings, ABD'nin en büyük petrol rafinerisi Marathon Petroleum'un sahibi olduğu petrol istasyonu şirketi Speedway'i satın almak için 21 milyar dolarlık nakit anlaşması yaptı. Anlaşmaya göre Seven & i ABD ve Kanada’da yaklaşık 4000 mağazayı bünyesine katacak. Oldukça çekişmeli geçen satın alma işleminde Seven & i’ın rakiplerinden 4 milyar dolar daha fazla teklif verdiği bildiriliyor. Anlaşmanın M&A danışmanlık hizmetlerini veren yatırım bankaları ise Barclays, JP Morgan, Credit Suisse, Nomura ve Sumitomo Mitsui oldu.

Livongo ve Teledoc’un 18,5 milyar dolarlık şirket evliliği (Ağustos)

Dijital sağlık hizmeti şirketleri Livongo ve Teledoc, salgın sırasında hizmetlerine olan talepte yaşanan artış üzerine Ağustos ayında birleşme planlarını duyurdular. 18,5 milyar dolarlık anlaşma hipertansiyon ve diyabet gibi sağlık sorunlarına yüksek teknolojili çözümler sunan iki şirketi bir araya getirdi. Anlaşmanın M&A danışmanlık hizmetlerini üstlenen bankalar Morgan Stanley ve Lazard oldu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 2020’nin, en, çok, ses, getiren, 5, büyük, şirket, evliliği,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Özlü Sözler
Verdiğini hatırlayan ve kalbinden geçiren kimse seha (cömertlik) ismine layık değildir..


Hz. Muhammed
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı