Haber Detayı
09 Mart 2021 - Salı 13:58 Bu haber 395 kez okundu
 
Çin RCEP antlaşmasını resmen onayladı
Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao, RCEP’nin etkin şekilde yürürlüğe girmesi için bir çalışma mekanizması kurulduğunu kaydetti. 13. Çin Ulusal Halk Meclisi 4. Yıllık Toplantısı 2. Genel Oturumu dün Beijing’de yer alan Büyük Halk Toplantı Sarayı’nda yapıldı. Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao, toplantı bitiminde muhabirlerin RCEP’ye ilişkin sorularını yanıtladı.
ÖZEL SEKTÖR Haberi


Bakan Wang, Çin hükümetinin Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Antlaşması’nı (RCEP) resmen onayladığına işaret ederek, bazı üye ülkelerin de antlaşmayı onaylama sürecini hızlandırmakta olduğunu belirtti.

"RCEP İLE DÜNYA EKONOMİSİNİN ÜÇTE BİRİNDE ETKİN BİR PİYASA OLUŞTURULDU"

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi ve merkezi hükümetin anlaşmaya büyük önem verdiğine dikkat çeken Wang Wentao, RCEP’nin etkin şekilde yürürlüğe girmesi için bir çalışma mekanizması kurulduğunu kaydetti.

RCEP ile dünya ekonomisinin üçte birini oluşturan büyük bir piyasa oluşturulduğuna işaret eden Wang Wentao, “Anlaşma ne kadar erken yürürlüğe girerse, üye ülkelerin halkları da o kadar erken yarar görebilecektir” diye konuştu.

Dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşması konumundaki RCEP, geçen yıl kasım ayının ortalarında 10 ASEAN ülkesi ile Çin, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Avustralya ve Yeni Zelanda arasında imzalandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Çin, RCEP, antlaşmasını, resmen, onayladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Özlü Sözler
İyiliğe karşı kötülük hayvanlıktır…


Hacı Bektaşı Veli
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı