Haber Detayı
23 Eylül 2021 - Perşembe 22:27 Bu haber 12341 kez okundu
 
''Dolar 9,00 lirayı görmekte zorlanmaz''
Yabancı ekonomistlerin bazıları söylem değişikliği sonrasında kararın şaşırtıcı olmadığını söylerken bazıları da bu ay TCMB'den herhangi bir Faiz indirimi beklemediklerini belirterek indirim kararıyla ilgili ilk yorumlarını paylaştı. Societe Generale Gelişen Piyasalar Araştırma Müdürü Phoenix Kalen, faiz indirim kararının piyasaların beklentileri dahilinde olmadığını ve merkez bankasının güvenilirliğinin asıl sorun olarak ön plana çıktığını söyledi.
EKONOMİ Haberi


Kalen, TCMB’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz indirimi taleplerine Eylül ayında direnemediğini belirterek şunları söyledi:

Merkez Bankası, karar metninde enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu belirtti fakat enflasyon beklentilerindeki kötüleşme, finansal istikrarı destekleyecek rezervlerin eksikliği, ters dolarizasyonda başarı sağlanamaması geçici olmayan şeyler arasında.

Türk Lirası'nda muhtemelen daha fazla değer kaybının olacağını ve bunun da enflasyonu daha da yükseltebileceğini belirten Kalen, enflasyon beklentilerinin yönetmekte zorlanılacağını ve dolarizasyonun yeniden başlayacağını vurguladı.

Kalen son olarak, “Şu anki ortam spekülatif yatırım girişleri için çok uygun bu da yerel finansman koşulları üzerinde baskı yaratabilir” diye ekledi.

TL’DE CARRY TRADE CAZİBES

Credit Agricole Gelişen Piyasalar Araştırma Müdürü Sebastien Barbe, faiz indiriminin beklediklerinden erken gerçekleştiğini ama yüzde 18’lik faizin hala yüksek bir seviye olduğunu ve Türk Lirasının carry trade için cazibesini korumaya devam ettiğini söyledi.

Barbe, Türk Lirası'nda değer kaybının artmasıyla enflasyonun daha da artm riski bulunduğunu söyledi ve ekledi:

Faiz indiriminin dördüncü çeyrekte gelmesini bekliyorduk. Zamanlama biraz sürpriz oldu ama TL carry trade için hala cazip.

Kışın gelmesiyle beraber turizmin ödemeler dengesi için daha az destekleyici olacağını belirten Barbe, Türk Lirası üzerindeki baskının artacağını ve böyle bir durumda TCMB’nin gelecekteki faiz indirimleriyle ilgili iletişiminin çok önemli olacağını vurguladı.

DOLAR/TL ’DE EĞİLİM YUKARI YÖNLÜITC Capital Kıdemli Kur Analisti Piotr Matys, 100 baz puanlık indirimin şaşırtıcı olduğunu ve faiz indirim döngüsünün başlamasıyla enflasyonun yıl sonunda öngörülenden yüksek olacağını söyledi.

Türk Lirasındaki değer kaybının enflasyonist sonuçları olacağını belirten Matys, “Şu an için bir kur tahminimiz yok ama TCMB’nin faiz indirimine başlaması ve Fed’in yakında parasal teşvikleri çekmeye başlamasıyla dolar/TL’de eğilim yukarı yönlü olacak” dedi.

MUFG Bank Gelişen Piyasalar Araştırma Müdürü Ehsan Khoman, TCMB’nin enflasyon ile ilgili söylem değişikliğinden sonra erken bir faiz artırımının seçenekler arasında değerlendirildiğini ve Merkez Bankası’nın ‘ne pahasına olursa olsun ekonomik büyüme’ stratejisinin faiz indirimine yol açacağını uzun zamandır göz önünde bulundurduklarını dile getirdi.

“Yıl sonuna kadar 200 baz puanlık bir faiz indirimi bekliyoruz” diyen Khoman, yapılan faiz indiriminin Türk Lirası ve riskli Türk varlıklarının gidişatını etkileyecek en önemli faktörlerden biri olduğunu vurguladı.

"MERKEZ BANKASI ŞU ANKİ PARA POLİTİKASININ HALİHAZIRDA SIKI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR"

Medley Advisors Gelişen Piyasalar Direktörü Nick Stadtmiller, kararın şaşırtıcı olmadığını ve TCMB’nin çekirdek enflasyonu düşünüldüğünde faizin hala pozitif olduğunu söyledi.

Stadtmiller, metinde ticari kredilere yapılan vurguya dikkat çekerek politika yapıcıların şirketlere kredi imkânının kolaylaştırılması için indirim kararı almış olabileceğini ifade etti ve şöyle konuştu:

Merkez Bankası şu anki para politikasının hâlihazırda sıkı olduğunu düşünüyor ve enflasyon düşene kadar politikanın sıkı olacağıyla ilgili ifadeleri de çıkardı.

Türk Lirası için asıl riskin yabancı yatırımcı çıkışlarından ziyade dolarizasyon olduğunu belirten Stadtmiller, faiz indirimiyle beraber dolar/TL’nin 9,00 seviyesini görmekte zorlanmayacağını dile getirdi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ''Dolar, 9,00, lirayı, görmekte, zorlanmaz'',
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Özlü Sözler
Çoban uyudu mu kurt emin olur.


Mevlana
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı