Haber Detayı
16 Eylül 2020 - Çarşamba 23:23 Bu haber 96 kez okundu
 
İklim değişikliği yanında kovid krizi ‘kostüm provası’ gibi
Citigroup CEO’su Michael Corbat korona virüs salgınının korona virüs salgınının iklim değişikliği krizinin sadece “kostüm provası” olacak kadar etki yarattığı konusunda uyardı.
DÜNYA Haberi


Bankanın sürdürülebilirlik konulu zirvesinde konuşan Citi patronu şubat ayında bankadan ayrılmaya hazırlanıyor. Corbat bankanın müşterilerini iklim değişikliğiyle mücadele etmek amacıyla daha sürdürülebilir bir stratejiye geçiş yapmaya çağırdı.

Bankanın önümüzdeki beş yıl içinde çevre girişimleri konusunda müşteriler için 250 milyar dolarlık finansman planlamalarının ardındaki düşünce sürecine atıfta bulunan Corbat, "Bence salgın, pek çok yönden, daha yıkıcı bir kriz olması muhtemel olan şey için bir kostümlü prova olarak adlandırılabilecek bir olaydı ve bu da iklim değişikliği." dedi.

Citigroup CEO’su, "Yapmaya çalıştığımız şey, şimdi geriye dönmek veya geri adım atmanın zamanı olmadığı, hedeflerimizi iki katına çıkarmak gerektiği mesajını göndermektir" ifadelerini kullandı.

Kovid-19 salgınının yarattığı zorluklara rağmen, Temmuz ayında Citi önümüzdeki beş yıl içinde iklim değişikliği tabanlı girişimler için 250 milyar doları finanse etmeyi taahhüt etti. Banka önceki beş yıl için ayırdığı 100 milyar dolarlık finansmanı iki katından fazla arttırdı.

İklim konusunda hassas olmayanlara finansman yok

Citigroup iklim değişikliği konusunda hassas olmayan müşterilerine kredi sağlamak konusunda da sınırlama getirmeye hazırlanıyor. Banka Nisan ayında, önümüzdeki 10 yıl içinde termik santral ve kömür madenciliği şirketlerine mali hizmetler sağlamayı durduracağını açıkladı. Corbat, bankanın müşterilerinin ESG kimlik bilgilerine bakacağını belirtti.

Corbat bankanın planladığı ESG değerlendirmelerine ilişkin "Değerlendirmelerimiz, etkileri ve riskleri bizim hedeflerimizle uyuşmayan müşterileri tanımlıyorsa, o zaman seçeneklerimiz var. Onlara gelişmelerini ve ideal bir geçiş yapmalarına yardımcı oluyoruz, ya da bunu benimsemek istemiyorlarsa, çekip gidebiliriz" ifadelerini kullandı.

Sekiz yıldır Citigroup’un CEO’su olarak görev yapan Michael Corbat Şubat ayında görevinden ayrılacak. Onun yerine gelecek olan Citigroup Tüketici Bankacılığı Başkanı Jane Fraser Wall Street’teki büyük bankaların başındaki ilk kadın CEO olacak.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İklim, değişikliği, yanında, kovid, krizi, ‘kostüm, provası’, gibi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Özlü Sözler
Nankör bir evlada sahip olmak, yılan dişinden daha acı verir.


Shakespeare
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı